Kolejne ogniwo ewolucji człowieka ujawnione

 
Czy tak mogliśmy kiedyś wyglądać?J.H.Matternes/Science/AAAS

Na imię jej Ardi i być może właśnie ona jest najstarszym znanym nam przodkiem. Jej szkielet odnaleziono 17 lat temu, ale dopiero teraz ogłoszono, że właśnie tak kiedyś mogliśmy wyglądać.

To nie jest jeden z wielu szkieletów. To nie jest małpa, ani człowiek. Pokazuje jednak, jak mogliśmy kiedyś wyglądać. profesor Tim White

I chociaż linia od niego do nas nie jest bezpośrednia, skamielina daje światu nauki nowy wgląd w to, jak ewoluowały dwa gatunki mające jednego przodka - małpy i ludzie.

Odkrycie sprzed lat

Skamieniałe fragmenty szkieletu A. ramidusa - główne kości, czaszka z zębami a nawet stopy - zostały odnalezione aż 17 lat temu, w 1992 r. w Etiopii. Uczonym zajęło więc sporo czasu dotarcie od dziury w ziemi do "Ardi", jak nazwano przedstawicielkę odkrytego ogniwa.

- Wiele, wiele lat trwało oczyszczanie kości w Narodowym Muzeum Etiopii. Gdy już tego dokonaliśmy, kości trzeba było dopasować odtwarzając cały szkielet.

Dopiero wtedy można było dokonać porównania z innymi znaleziskami z całego świata - powiedział jeden z kierowników projektu, profesor Tim White z University of California w Berkeley.

Efekt? Być może kolejny brakujący fragment wiedzy o naszym pochodzeniu.

sm

 
Szkielet Ardi (J.H.Matternes/Science/AAAS) J.H.Matternes/Science/AAAS
 
Wizja praprzodkini sprzed ponad 4 mln lat (J.H.Matternes/Science/AAAS) 

Źródło: bbc.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: J.H.Matternes/Science/AAAS