Świat

Kolejka do tronu. Najmłodsza księżniczka zajęła czwarte miejsce

Świat

Nowa członkini rodziny królewskiej
Nowa członkini rodziny królewskiejENEX
wideo 2/15

Księżna Kate urodziła w sobotę córeczkę. Najmłodsza członkini rodziny królewskiej jest czwarta w kolejce do brytyjskiego tronu. Przed nią w linii sukcesji są jej dziadek, ojciec i starszy brat.

Kolejność dziedziczenia tronu w Wielkiej Brytanii jest ściśle określone. Przez wieki regulowały ją dwa akty: Deklaracja praw (ang. Bill of Rights) z 1689 roku oraz jej uzupełnienie - Ustawa o następstwie tronu (Act of Settlement) z 1701 roku.

W 2013 roku zasadniczą zmianę wprowadził Succession to the Crown Act.

W tym dokumencie m.in. zniesiono primogeniturę męską. Dotychczas tron przechodził z pokolenia na pokolenie w linii męskiej, chyba że w rodzinie królewskiej były jedynie dziewczynki lub kobiety. Wówczas, tak jak w rodzinie Jerzego VI - ojca obecnej królowej Elżbiety II - monarchinią zostawała najstarsza z sióstr.

A tak wygląda obecnie kolejka do brytyjskiego tronu:

Kolejka do tronu

1. Karol, książę Walii

Następcą tronu jest najstarszy syn królowej Elżbiety, urodzony w 1948 roku Karol, książę Walii. Jest najstarszym wiekiem następcą tronu w historii Wielkiej Brytanii.

Następca tronu, książę KarolWikipedia (CC BY 2.0)

2. William, książę Cambridge

Drugi w kolejce do tronu jest starszy syn Karola z małżeństwa z księżną Dianą, wnuk królowej Elżbiety II - William, książę Cambridge. Urodził się w 1982 roku. 29 kwietnia 2011 roku ożenił się z Catherine Middleton, z którą doczekał się dwójki dzieci.

Książę i księżna CambridgeWikipedia (CC BY 2.0)

3. George

Książę George, prawnuk królowej Elżbiety II, syn Williama i Catherine (zwanej Kate) przyszedł na świat 22 lipca 2013 roku w szpitalu St. Mary's w Paddington w północnym Londynie.

4. "Baby Cambridge"

2 maja 2015 roku na świat przyszło drugie dziecko księżnej Catherine i księcia Williama. To dziewczynka, nie znamy jeszcze jej imienia. Dzięki zmianom w prawie o sukcesji tronu, nawet jeśli pojawią się kolejni chłopcy, młodsi bracia księżniczki, pozostanie ona przed nimi w kolejce do korony.

5. Harry

Młodszy syn księcia Karola i księżnej Diany jest piąty. Drugi wnuk królowej Elżbiety II urodził się w 1984 roku.

Książę HarryWikipedia (CC BY 2.0)

6. Andrzej, książę Yorku

Szósty w kolejności do tronu jest drugi syn królowej Elżbiety II, urodzony w 1960 roku książę Yorku, Andrzej. W czasach, kiedy przyszedł na świat, w Wielkiej Brytanii obowiązywała primogenitura męska, czyli pierwszeństwo do tronu potomków męskich. Dlatego, mimo że książę ma o 10 lat starszą siostrę Annę, wyprzedza ją w linii sukcesji.

Andrzej, książę YorkuWikipedia (CC BY SA 3.0)

7. Beatrycze

Urodzona w 1988 roku wnuczka królowej Elżbiety II - Beatrycze- jest jedną z dwóch córek księcia Andrzeja. Narodziny córki księcia Williama sprawiają, że przestaje ona być pierwszą żeńską pretendentką do tronu.

8. Eugenia

Młodsza córka księcia Andrzeja urodziła się w 1990 roku. Jest ósma w kolejności do tronu.

Księżniczki Beatrycze i EugeniaWikipedia (CC BY SA 3.0)

9. Edward, hrabia Wessex

Edward to trzeci syn królowej Elżbiety II. Urodził się w 1964 roku. Doczekał się dwójki dzieci - córki Ludwiki i syna Jakuba.

Edward, hrabia Wessex. Trzeci syn królowej Elżbiety IIWikipedia (CC BY SA 3.0)

10. Jakub

Urodził się w 2007 roku. Jest synem księcia Edwarda. To najmłodszy, ósmy wnuk królowej Elżbiety. Urodził się w czasie obowiązywania primogenitury męskiej (stąd jest w linii sukcesji do tronu przed swoją starszą siostrą Ludwiką).

11. Ludwika

Urodziła się w 2003 roku. Jest najstarszym dzieckiem księcia Edwarda, ale urodziła się w czasach pierwszeństwa potomków męskich, dlatego w "drabince" sukcesji musiała ustąpić miejsca bratu, Jakubowi.

12. Anna

Jedyna córka królowej Elżbiety urodziła się jako drugie dziecko królewskiej pary, ale jest w kolejce do tronu za swoimi młodszymi braćmi i ich potomstwem. Szalenie popularna w Wielkiej Brytanii. Wielokrotnie wskazywano, że gdyby Wielka Brytania stała się republiką, to właśnie ją Brytyjczycy widzieliby jako prezydent państwa.

Pełna lista sukcesji liczy około 2,5 tys. osób.

Księżniczka AnnaWikipedia (CC BY SA 3.0)

Autor: kło//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Tagi:
Raporty: