Reżim Kim Dzong Ila zerwał wszelkie kontakty z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej i nakazał jej inspektorom natychmiastowy wyjazd z Korei. - To niepotrzebna reakcja, mamy nadzieję przedyskutować tę sprawę z Koreą Płn. - to pojednawczy komentarz sekretarz stanu USA, Hillary Clinton.
Rząd Korei Płn. wstrzymał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i polecił jej inspektorom niezwłoczne opuszczenie kraju w odpowiedzi na niedawną rezolucję ONZ. Phenian zareagował w ten sposób na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą wystrzelenie przez Koreę Płn. 5 kwietnia rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.
Rada Bezpieczeństwa ONZ - w formie niewiążącego oświadczenia przewodniczącego Rady - jednomyślnie potępiła w poniedziałek Koreę Północną za dokonanie próby rakiety typu Taepondong.
"Chcemy to przedyskutować"
Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton powiedziała we wtorek, że wyrzucenie przez Koreę Płn. inspektorów ONZ było "niepotrzebne".
- Postrzegamy to jako niepotrzebną reakcję na prawnie uzasadnione oświadczenie Rady Bezpieczeństwa - powiedziała Clinton reporterom. - Oczywiście mamy nadzieję, że będzie sposobność, by przedyskutować to nie tylko z naszymi partnerami i sojusznikami, ale również z Koreą Płn. – dodała.
I kijem, i marchewką
Wcześniej we wtorek Biały Dom oświadczył, że północnokoreańska groźba wycofania się z rozmów sześciostronnych jest "poważnym krokiem w niewłaściwym kierunku".
Waszyngton wezwał też Phenian do skończenia z prowokacyjnymi groźbami i dotrzymywania zobowiązań międzynarodowych.
Sześciostronne negocjacje zagrożone?
Korea Północna zapowiedziała wcześniej tego dnia, że w proteście wobec stanowiska Rady Bezpieczeństwa ONZ zbojkotuje "bezużyteczne" rokowania sześciostronne i wznowi prace w swym obiekcie jądrowym zdolnym do produkcji plutonu. Podejmie też działania na rzecz rozbudowy nuklearnych środków obrony.
Sześciostronne negocjacje w sprawie północnokoreańskiego programu atomowego zapoczątkowano w 2003 roku. W 2006 roku Korea Płn. dokonała pierwszej próby atomowej. Po kolejnych seriach rokowań w październiku 2008 roku, gdy USA zdecydowały się na usunięcie Korei Płn. z listy krajów finansujących terroryzm, komunistyczne władze KRLD wznowiły proces unieruchamiania reaktora w ośrodku Jongbion i ponownie wpuściły na jego teren inspektorów.
Źródło: PAP