Londyn przesłał Brukseli dokumenty w sprawie brexitu

Świat


- Otrzymaliśmy dokumenty z Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu - potwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa. Wcześniej Komisja wielokrotnie apelowała do Londynu o przesłanie nowych propozycji dotyczących wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, które przełamałyby impas.

- Dziś i jutro odbędą się rozmowy (ze stroną brytyjską) w sprawach dotyczących ceł, towarów oraz zasad sanitarnych i fitosanitarnych. Następnie odbędą się rozmowy na poziomie politycznym. Główny negocjator unijny do spraw brexitu Michel Barnier spotka się w piątek z (brytyjskim negocjatorem) Stephanem Barclayem - powiedziała w czwartek Mina Andreewa.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej nie zdradziła jednak, czego dokładnie dotyczą dokumenty, które przesłał Brukseli Londyn. Komisja zamierza je przeanalizować.

Rozmowy bez przełomu

Poniedziałkowe rozmowy w Luksemburgu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w sprawie brexitu nie przyniosły przełomu.

Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa Junckera z brytyjskim premierem, odkąd Johnson został w lipcu szefem rządu. Przywódcy spotkali się na roboczym lunchu w jednej z restauracji w stolicy Wielkiego Księstwa.

W komunikacie wydanym po spotkaniu Komisja Europejska przekazała, że jego celem było "podsumowanie toczących się rozmów technicznych między Unią Europejską i Wielką Brytanią oraz omówienie kolejnych kroków".

"Przewodniczący Juncker przypomniał, że obowiązkiem Zjednoczonego Królestwa jest zaproponowanie rozwiązań prawnych zgodnych z umową o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. (...) Podkreślił ciągłą gotowość i otwartość Komisji na zbadanie, czy takie propozycje spełniają cele backstopu. Takie propozycje nie zostały jeszcze przedstawione" - poinformowano.

Backstop to mechanizm mający na celu niedopuszczenie do powstania twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. To główny problem w negocjacjach między Londynem a Unią Europejską, a także między rządem Johnsona a częścią brytyjskich parlamentarzystów. Dotąd Izba Gmin trzykrotnie odrzuciła umowę wynegocjowaną w 2018 roku przez rząd poprzedniczki Johnsona, Theresy May.

"Przez całą dobę"

Komisja Europejska podkreśliła, że jest gotowa, by rozpocząć prace nad brexitem "przez całą dobę". "Październikowy szczyt Rady Europejskiej będzie ważnym etapem tego procesu. "27-ka (kraje UE bez Wielkiej Brytanii) pozostaje zjednoczona" - wskazała w komunikacie.

Do brexitu pozostało mniej niż siedem tygodni. Ma on nastąpić 31 października.

Autor: tas//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: