Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wrosła liczba ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Akcja ratunkowa po katastrofie lotniczej w Kazachstanie
Akcja ratunkowa po katastrofie lotniczej w KazachstanieReuters
wideo 2/5
Akcja ratunkowa po katastrofie lotniczej w KazachstanieReuters

Samolot pasażerski rozbił się w środę w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie. Wicepremier kraju poinformował, że zginęło 38 osób, jest też wielu rannych. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną było zderzenie ze stadem ptaków i utrata sterowności.

Samolot Embraer 190 linii lotniczych Azerbaijan Airlines leciał ze stolicy Azejberdżanu - Baku do Groznego w Czeczenii, ale został przekierowany z powodu mgły w Groznym - podały agencje prasowe w środę rano. Maszyna rozbiła się w okolicach położonego nad Morzem Kaspijskim miasta Aktau. Władze kraju przekazały, że na pokładzie było 62 pasażerów i pięciu członków załogi.

Wrak samolotu, który rozbił się w KazachstaniePAP/EPA/STR

Władze kraju na bieżąco informują o osobach ocalałych z katastrofy. Według najnowszych danych, podanych przez wicepremiera Kanata Bozumbajewa, zginęło 38 osób.

Bozumbajew, który stanął na czele komisji badającej przyczyny katastrofy, powiedział również, że 29 osób przeżyło wypadek, z czego 11 jest w stanie ciężkim. Dodał, że ciała większości ofiar uległy spaleniu do tego stopnia, że konieczna będzie specjalna procedura identyfikacji zwłok.

Wrak samolotu i służby na miejscu katastrofyAzamat Sarsenbayev / Reuters / Forum

Wśród ofiar katastrofy są obywatele Kazachstanu, Azerbejdżanu i Rosji. Na pokładzie samolotu było też troje pasażerów z obywatelstwem Kirgistanu, wszyscy przeżyli - przekazał zaś kazachstański minister transportu Marat Karabajew.

Zderzenie ze stadem ptaków

Wicepremier potwierdził wcześniejsze przypuszczenia, że najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy była utrata sterowności maszyny na skutek zderzenia ze stadem ptaków, o czym piloci informowali kontrolerowi lotów w Aktau.

Kazachstański wicepremier zastrzegł jednak, że jest to wstępnie rozpatrywana wersja. - Musimy odczytać czarną skrzynkę, przesłuchać naocznych świadków i służby lotnicze. Teraz zaangażowane są wszystkie siły i środki i dopiero wtedy będziemy mieli wstępne przyczyny katastrofy - dodał.

Władze przekazały ponadto, że czarna skrzynka samolotu została już odnaleziona i będzie stanowić dowód w sprawie wszczętej z artykułu dotyczącego naruszenia zasad eksploatacji pojazdów silnikowych.

Upadek i wybuch

W mediach społecznościowych pojawiło się kilka nagrań pokazujących moment rozbicia się samolotu. Widać na nich, jak maszyna leci coraz niżej i uderza w ziemię, po czym następuje eksplozja. Nagranie udostępniła też agencja Reuters. Na niektórych nagraniach widać rannych pasażerów, próbujących wydostać się ze zniszczonej maszyny.

Kazachstan. Moment katastrofy na nagraniu
Nagranie ma przedstawiać moment katastrofy w Kazachstanie. Nie zostało zweryfikowaneReuters

Przekierowany na lotnisko zapasowe

Według kazachstańskiego portalu Orda, który powołuje się na władze kraju, nad Groznym unosiła się gęsta mgła, przez co samolot miał być wysłany na lotnisko zapasowe w stolicy rosyjskiego Dagestanu - Machaczkale.

Azerbaijan Airlines poinformowało, że samolot miał lądować awaryjnie około trzy kilometry od kazachskiego miasta Aktau. W związku z tym, że aby dolecieć do Machaczkały należałoby przelecieć nad pasmem gór, samolot przekierowano do leżącego na przeciwległym brzegu Morza Kaspijskiego miasta Aktau w zachodnim Kazachstanie.

Katastrofa lotnicza w KazachstanieReuters

Maszyna została wyprodukowana w 2013 roku. Na początku była użytkowana przez Azerbaijan Airlines, następnie latała w niskobudżetowej linii Buta Airways, należącej de facto do Azerbaijan Airlines, by potem powrócić do macierzystego przewoźnika.

Żałoba narodowa

"Dzisiejszy dzień jest niezwykle trudny i tragiczny dla Azerbaijan Airlines. Łączymy się w żałobie z rodzinami pasażerów i członków załogi, którzy zginęli w katastrofie samolotu Embraer-190 w pobliżu Aktau i składamy im najszczersze kondolencje. Ich ból jest naszym bólem. Poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia" - przekazały linie lotnicze w oświadczeniu. 26 grudnia został ogłoszony w Azerbejdżanie dniem żałoby narodowej.

Także Ramzan Kadyrow, wspierany przez Kreml przywódca Czeczenii, złożył kondolencje rodzinom zmarłym i życzył ocalałym szybkiego powrotu do zdrowia.

Autorka/Autor:ek/ads

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STR