Stolica może zmienić nazwę na imię lub nazwisko prezydenta


Parlament Kazachstanu przyjął deklarację z okazji nadchodzącej 25. rocznicy niepodległości republiki. W dokumencie pada propozycja zmiany nazwy stolicy, Astany, na cześć prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Kazachskie portale relacjonują, że na środowym posiedzeniu obydwu izb parlamentu deputowani przypisywali Nursułtanowi Nazarbajewowi "wielkie zasługi w tworzeniu i rozwoju niezależnego Kazachstanu". Podkreślali, że "poprzez przemyślane i owocne inicjatywy międzynarodowe głowy państwa, kraj może cieszyć się autorytetem międzynarodowym". Zaproponowali więc zmianę nazwy stolicy na cześć "wielkiego przywódcy".

Kult jednostki? "Nie sądzę"

- Myślę, że Astana zasługuje na imię pierwszego prezydenta Kazachstanu, twórcy i założyciela tego miasta – dowodził poseł Kuanysz Sułtanow.

Propozycje w ostatnim czasie padały podobno różne. Jedni mówili, że milionowe miasto powinno być "Nursułtanem", a inni, że "Nazarbajewem".

Ostateczny głos w tej sprawie powinien podjąć prezydent. Były rzecznik Nazarbajewa, obecnie minister informacji i komunikacji Dauren Abajew, powiedział dziennikarzom, że "prezydent, jak zwykle, podejmie w tej sprawie wyważoną decyzję". Zapytany o to, czy ewentualna zmiana nazwy stolicy nie oznacza manifestacji kultu jednostki, odpowiedział: - Nie sądzę.

Parki i ulice

Kwestia zmiany nazwy stolicy Kazachstanu była brana pod uwagę już wcześniej. W 2013 roku kazachski akademik Sułtan Sartajew zaproponował, by Astana została nazwana "Nursułtan". Wówczas głowa państwa na takie rozwiązanie się nie zgodziła.

Imieniem Nazarbajewa w Kazachstanie nazywane są szkoły, ulice i parki (jeden z nich znajduje się w centrum Ałmaty). Pomniki prezydenta powstają jeszcze za jego życia. W grudniu Narodowy Bank Kazachstanu ma wyemitować nowy banknot z wizerunkiem głowy państwa.

Rządy od 1991 roku

76-letni Nursułtan Nazarbajew rządzi Kazachstanem od 1991 roku, kiedy kraj uzyskał niepodległość (16 grudnia). Zgodnie ze zmianami w konstytucji wprowadzonymi w 2007 roku może ubiegać się o najwyższy urząd w państwie dożywotnio.

W 2010 roku parlament nadał mu tytuł Lidera Narodu. Wiązały się z tym także pewne przywileje: tytuł gwarantuje immunitet, a także możliwość wywierania wpływu na politykę kraju po przejściu na emeryturę.

Autor: tas/adso / Źródło: zakon.kz, tengrinews.kz