Kościół oficjalnie o "niedopuszczalności" kary śmierci. "Zamach na godność"


Watykan opublikował w czwartek wydaną 11 maja bieżącego roku decyzję papieża Franciszka, wprowadzającą do Katechizmu Kościoła katolickiego stwierdzenie, że kara śmierci jest niedopuszczalna. Oznacza to - podkreśla agencja Reutera - formalne potwierdzenie zmiany w nauczaniu Kościoła.

Jak podawał dotąd artykuł 2267 Katechizmu, tradycyjna nauka Kościoła nie wyklucza stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.

Katechizm zastrzegał jednocześnie, że przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają.

Cytując wypowiedź papieża Franciszka z października 2017 roku nowy tekst tego artykułu głosi, iż "kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby".

Będzie opór?

Przypuszcza się, że nowe stanowisko Kościoła spotka się z oporem części środowisk katolickich, między innymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, gdzie kara śmierci nadal jest stosowana i ma duże poparcie.

Według danych Amnesty International, w ubiegłym roku kara śmierci obowiązywała w 53 krajach.

"Możliwość odkupienia"

Nowe nauczanie podkreśla, że Kościół "z determinacją" pracuje nad zniesieniem kary śmierci na całym świecie.

Przez długi czas stosowanie tej kary po uczciwym procesie było przez Kościół uważane za "właściwą reakcję na powagę pewnych zbrodni oraz za akceptowalny, choć skrajny, środek na rzecz ochrony wspólnego dobra".

"Dziś jednak rośnie świadomość, że godność osoby nie podlega utracie nawet po popełnieniu bardzo poważnych zbrodni" - głosi nowe nauczanie Kościoła.

W dokumencie zwraca się uwagę na to, że ostatnio "rozwinęły się bardziej skuteczne systemy więziennictwa, które zapewniają właściwą ochronę obywateli, ale jednocześnie całkowicie nie pozbawiają osoby winnej możliwości odkupienia".

Zmiana postawy od czasów Jana Pawła II

Jak przypomina agencja Reutera, Kościół katolicki przez stulecia dopuszczał karę śmierci w skrajnych okolicznościach, ale jego podejście do tej sprawy zaczęło się zmieniać za pontyfikatu Jana Pawła II.

Od swego wyboru na Stolicę Piotrową w 2013 roku Franciszek kilkakrotnie wzywał do zniesienia kary śmierci na całym świecie.

Opublikowany także w czwartek i noszący datę 1 sierpnia list prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kardynała Luisa Ladarii do biskupów zaznacza, że "nowe sformułowanie artykułu 2267 stanowi wyraz autentycznego rozwoju doktryny, który nie jest sprzeczny z wcześniejszym nauczaniem Magisterium". Jak zaznaczył kard. Ladaria, modyfikacja artykułu ma "zachęcić do tworzenia warunków, które pozwolą na wyeliminowanie kary śmierci tam, gdzie wciąż ona obowiązuje".

Autor: rzw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: