Do pierwszej katastrofy nowoczesnego myśliwca F-35B doszło w piątek w hrabstwie Beaufort w Karolinie Południowej, niedaleko bazy lotniczej o tej samej nazwie. Samolot jest całkowicie zniszczony. Pilot katapultował się i trafił na badania medyczne. Myśliwiec należący do piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych wyposażony był w najbardziej zaawansowany system obronny.
Informacje potwierdzili przedstawiciele marines. Dodali, że w wypadku nie ucierpieli cywile. Toczy się dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny wypadku.
Do zdarzenia doszło o godzinie 11.45 czasu lokalnego (17.45 czasu polskiego). Przyczyna zdarzenia na razie nie jest znana.Taka sama ultranowoczesna maszyna F-35B wzięła dzień wcześniej udział w swej pierwszej operacji bojowej. Wystartowała z pokładu okrętu desantowego Essex na Morzu Arabskim i przeprowadziła uderzenie na oddalone o około tysiąc kilometrów pozycje talibów w Afganistanie. Doszło do tego cztery miesiące po przekazanej przez Izrael informacji o pierwszym w historii bojowym wykorzystaniu maszyny F-35 w wersji A - przeznaczonej dla sił powietrznych.Amerykanie kupią następne myśliwcePentagon ogłosił w piątek, że podpisano umowę na zakup następnej partii myśliwców. Wykonawca - firma Lockheed Martin - zgodził się obniżyć cenę. Za jedną sztukę F-35B amerykański Korpus Piechoty Morskiej zapłaci 111,5 milionów dolarów.F-35B jest w stanie wykonać pionowe lądowanie tak jak helikopter. Również manewr startu myśliwce te wykonują na znacznie mniejszej powierzchni niż inne samoloty bojowe.Praktycznie niewykrywalny dla radarówPrace nad budową myśliwca F-35 Lightning II określanego jako Wspólny Myśliwiec Uderzeniowy (Joint Strike Fighter (JSF) rozpoczęły się w 2001 roku. Jego trzy podstawowe wersje przeznaczone są dla sił powietrznych (F-35A), lotnictwa piechoty morskiej (F-35B - umożliwiająca pionowy start i lądowanie VTOL) i lotnictwa marynarki wojennej (F-35C). Samolot jest praktycznie niewykrywalny dla radarów wroga.Program budowy myśliwców F-35 był mocno krytykowany przez członków Kongresu z uwagi na problemy, opóźnienia i wysokie koszty.Amerykański koncern Lockheed Martin, który produkuje F-35, przekazał już 156 maszyn amerykańskiemu lotnictwu wojskowemu, 61 maszyn piechocie morskiej USA i 28 maszyn marynarce wojennej. Do Izraela, Wielkiej Brytanii i Turcji sprzedano 75 maszyn.
Autor: sno//plw / Źródło: CNN, PAP
Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force