Lot MH17. Sąd w Holandii wydał wyrok na sprawców zestrzelenia samolotu. Media: nie będzie ekstradycji Rosjan

Źródło:
PAP

Agencja Ukrinform, powołując się na Interfax, przekazała, że Rosja nie dokona ekstradycji do Holandii Rosjan skazanych w sprawie zestrzelenia w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą samolotu MH17 linii Malaysian Airlines.

Sąd okręgowy w Hadze skazał w czwartek dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina, oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu MH17 linii Malaysian Airlines. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. Czwarty oskarżony w sprawie, Rosjanin Oleg Pułatow, został uniewinniony.

"Rosjanie Igor Girkin i Siergiej Dubinski, skazani zaocznie na dożywocie w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga-777 pod Donieckiem, nie zostaną poddani ekstradycji do Holandii, poinformowało Interfax źródło w organach ścigania" – napisano w depeszy rosyjskiej agencji, cytowanej przez Ukrinform.

>> Czytaj więcej o wyroku i historii zestrzelenia Boeinga 777

Zestrzelenie samolotu boeing 777

17 lipca 2014 roku boeing 777 linii Malaysian Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Wyrok zapadł ponad 2,5 roku od rozpoczęciu procesu i ponad 8 lat po katastrofie.

Czterech sądzonych zaocznie przedstawicieli prorosyjskich sił separatystycznych, działających od 2014 roku w Donbasie, zostało oskarżonych o spowodowanie śmierci wszystkich obecnych na pokładzie samolotu osób. Prokuratura domagała się dla nich kary dożywotniego więzienia, uznając, że odegrali oni wiodącą rolę w wydawaniu rozkazów oraz ochronie, transporcie i usuwaniu sprzętu użytego do zestrzelenia samolotu.

W zestrzelonym samolocie MH17 zginęło 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków, 38 Australijczyków oraz pasażerowie z Indonezji, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

Oprócz kary więzienia dla Dubinskiego, Girkina i Charczenkę sąd zobowiązał do wypłacenia krewnym ofiar 16 mln euro odszkodowania.

Autorka/Autor:mjz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: