10 zabitych, 15 rannych w szpitalach. Kanadyjska policja ściga dwóch nożowników

Źródło:
PAP, Reuters

10 osób zginęło, a co najmniej 15 kolejnych trafiło do szpitali po ataku dwóch nożowników w Saskatchewan - poinformowała kanadyjska policja. Trwa pościg za mężczyznami. Wszyscy Kanadyjczycy dzielą żałobę z bliskimi ofiar - napisał w oświadczeniu premier Kanady Justin Trudeau. 

Do ataków doszło na terenie rezerwatu na północ od miejscowości Melford w Saskatchewan, gdzie mieszkają trzy grupy Indian Kri: James Smith Cree Nation, plemiona Chakastaypasin oraz społeczność Peter Chapman. 10 osób zmarło, przynajmniej 15 osób trafiło do szpitali. - Mogą być także inne ofiary, osoby, które same pojechały do różnych szpitali - powiedziała podczas popołudniowej konferencji prasowej w niedzielę dowodząca działaniami policji zastępca komisarza Rhonda Blackmore z Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (Royal Canadian Mounted Police, RCMP).

Ofiary w 13 różnych miejscach

Policja podawała wcześniej, że ofiary mogły być przypadkowe, jednak Blackmore powiedziała, że - jak można przypuszczać - część ofiar nie była przypadkowa, jednak obecnie niemożliwe jest określenie motywu sprawców. Policja wskazała, że ofiary znaleziono w 13 różnych miejscach.

Trwają poszukiwania podejrzanych o przeprowadzenie ataku. Nie wiadomo, czy napastnicy nie zmienili samochodu, którym uciekają. Policja zaapelowała o ostrożność.

Premier apeluje o ostrożność

"Jestem zaszokowany i zdruzgotany z powodu przerażających ataków dziś na terenie James Smith Cree Nation i w Weldon, w Saskatchewan, w wyniku których życie straciło dziesięć osób, a rany odniosło znacznie więcej" - napisał w wydanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu premier Kanady Justin Trudeau. Zapewniając o pomocy ze strony rządu federalnego, dodał, że "odpowiedzialni za dzisiejsze odrażające ataki muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości".

Szef kanadyjskiego rządu zaapelował o ostrożność i przekazywanie policji informacji, które mogłyby pomóc w schwytaniu sprawców ataków.

Policja opublikowała zdjęcia podejrzanych

W niedzielę o godzinie 7.12 rano lokalnego czasu policja w Saskatchewan ogłosiła alert w związku z informacjami o atakach nożem. 45 minut później Kanadyjska Królewska Policja Konna opublikowała nazwiska mężczyzn podejrzewanych o ataki, ich zdjęcia i numer rejestracyjny samochodu, którym mogą się poruszać.

Alert zalecający pozostanie w domu, niezbliżanie do podejrzanych osób, niezabieranie autostopowiczów i nieprzekazywanie informacji o rozlokowaniu zauważonych patroli policyjnych rozszerzono po południu na sąsiednie prowincje - Manitobę i Albertę. Policja w Reginie poinformowała, że wspiera dochodzenie prowadzone przez RCMP i dodatkowo wzmocniła ochronę "w całym mieście, w tym na trwających rozgrywkach futbolu amerykańskiego na stadionie Mosaic".

Media podawały wcześniej, że podejrzanych zauważono właśnie w miejscowości Regina. W Prince Edward policja ustawiła posterunki na ulicach miasta.

Autorka/Autor:pqv//now

Źródło: PAP, Reuters