Kamica nerkowa dotyka coraz młodszych pacjentów. Szczególnie silny wzrost zachorowań można zaobserwować wśród nastoletnich dziewcząt - alarmują na łamach NBC News amerykańscy lekarze. Specjaliści zwracają uwagę na różnice w przyczynach powstawania bolesnych złogów u dzieci i dorosłych.
Rozmawiając z redaktorką NBC News Katie Camero eksperci zgodnie podkreślają, że w ostatnich latach obserwują wzrost zachorowań na kamicę nerkową u dzieci. Choroba diagnozowana jest już nawet u 5-letnich pacjentów. W szczególności dotyka ona nastoletnie dziewczęta.
Przyczyny wzrostu zachorowań nie zostały jeszcze jednoznacznie określone. Lekarze sugerują jednak, że składa się na nie szereg różnych czynników, takich jak zwiększona konsumpcja wysokoprzetworzonej żywności, nadmierne stosowanie antybiotyków (szczególnie we wczesnych latach życia), i zmiany klimatyczne, przyczyniające się do częstszych przypadków odwodnienia.
Kamica nerkowa u dzieci
Kamica nerkowa to schorzenie polegające na odkładaniu się w układzie moczowym złogów, nazywanych też kamieniami, powstających ze związków obecnych w moczu, takich jak wapń czy szczawiany. Gdy ich stężenie jest zbyt duże, zamiast się rozpuszczać, formują się w twarde kryształki. Część z nich usuwana jest z organizmu samoczynnie. Niektóre jednak utykają w drogach moczowych, co prowadzi do silnego bólu i krwawienia. U dorosłych występowanie kamieni nerkowych powiązane jest z schorzeniami, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy otyłość. - U dzieci tego nie obserwujemy - ocenia urolog dziecięcy dr. Gregory Tasian w rozmowie z NBC News. Jego zdaniem większość młodych pacjentów, którzy zgłaszają się z kamicą nerkową, poza tą dolegliwością nie posiada innych problemów zdrowotnych.
Zdaniem lekarzy do rosnącej częstotliwości występowania kamieni nerkowych u dzieci może przyczyniać się dieta obfitująca w żywność wysokoprzetworzoną i bogatą w sód. Jako przykłady takich produktów wymieniają oni chipsy ziemniaczane, wędliny, napoje izotoniczne czy gotowe posiłki. Ryzyko wystąpienia kamicy zwiększać może też nieprzyjmowanie odpowiedniej ilości wody lub picie zbyt dużych ilości napojów słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym.
Wśród innych czynników ryzyka specjaliści urologii wymieniają nadmierne przyjmowanie antybiotyków, które może prowadzić do zmian w mikrobiomie jelitowym, sprzyjających rozwojowi kamieni nerkowych. Zwracają oni również uwagę na wpływ wysokich temperatur na prawdopodobieństwo rozwoju kamicy. Jak tłumaczą, wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności, organizm więcej się poci i jednocześnie oddaje mniejsze ilości moczu, co sprzyja gromadzeniu się minerałów w nerkach i drogach moczowych.
Wzrost zachorowalności na kamicę nerkową u dzieci
Media nie cytują nowych wyników badań na ten temat. Powołują się na badanie przeprowadzone przez zespół naukowców pod przewodnictwem dr. Tasiana w 2016 roku dowiodło, że w latach 1997-2012 nastąpił 16 procentowy wzrost zachorowalności na kamicę nerkową wśród dzieci. Największy wzrost zaobserwowano u nastolatków w wieku od 15 do 19 lat, w tym w szczególności u dziewcząt.
Dane te potwierdzają wyniki innego studium, przeprowadzono przez lekarzy szpitala Mayo Clinic w latach 1984-2008 w hrabstwie Olmsted w Minnesocie. Zgodnie z nimi, częstotliwość stwierdzania kamieni nerkowych u dzieci w wieku od 12 do 17 roku życia każdego roku, w tym okresie, wzrastała o około 6 procent.
Źródło: NBC News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock