Hamza ibn Husajn, były następca tronu Jordanii, zrzeka się tytułu księcia

Autor:
mjz
Źródło:
BBC
Książę Hamza ibn Husajn był w przeszłości następcą tronu Jordanii (materiał archiwalny)
Książę Hamza ibn Husajn był w przeszłości następcą tronu Jordanii (materiał archiwalny)
Reuters
ReutersKsiążę Hamza ibn Husajn był w przeszłości następcą tronu Jordanii (materiał archiwalny)

Książę Hamza ibn Husajn, były następca tronu Jordanii, przekazał, że zrzeka się tytułu księcia. Jak stwierdził, jego "osobiste przekonania" nie są zgodne z "nowoczesnymi metodami" jordańskich instytucji. W przeszłości książę został osadzony w areszcie domowym w związku z domniemanym działaniem na rzecz destabilizacji kraju.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ W INTERNECIE W TVN24 GO

Książę jest czwartym synem zmarłego króla Husajna i młodszym przyrodnim bratem panującego króla Abdullaha. Pochodzi z dynastii Haszymidów. W latach 1999-2004, zgodnie z wolą swego ojca, był następcą tronu.

W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze w niedzielę Hamza przekazał: "W związku z tym, czego byłem świadkiem w ostatnich latach, doszedłem do wniosku, że moje osobiste przekonania, które zaszczepił we mnie mój ojciec i których bardzo starałem się w życiu przestrzegać, nie są zgodne z podejściem, trendami i nowoczesnymi metodami naszych instytucji".

"W kwestii uczciwości wobec Boga i sumienia nie widzę innego wyjścia niż porzucenie tytułu księcia. Miałem wielki zaszczyt służyć mojemu ukochanemu krajowi i drogiemu ludowi przez te wszystkie lata" - napisał. "Pozostanę taki, jakim byłem zawsze przez całe życie, wierny naszej ukochanej Jordanii" - dodał.

Książe umieszczony w areszcie domowym

W kwietniu 2021 roku Hamza ibn Husajn został umieszczony w areszcie domowym w związku z domniemanym działaniem na rzecz destabilizacji kraju po tym, jak oskarżył przywódców między innymi o korupcję i niekompetencję.

W marcu tego roku dwór królewski opublikował przeprosiny, które miały rzekomo być podpisane przez Hamzę, w których prosi on swojego przyrodniego brata, króla Abdullaha, o przebaczenie.

Książę Hamza jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda i Royal Military Academy w Sandhurst w Wielkiej Brytanii. Służył w jordańskiej armii w stopniu podpułkownika.

Hamza ibn Husajn. Zdjęcie archiwalneGetty Images

Autor:mjz

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości