Kryształowy bizon i okulary dla Putina, zestaw w tradycyjnym stylu dla Bidena. Prezydenckie prezenty

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Prezydenckie prezenty na spotkaniu Biden-Putin
Prezydenckie prezenty na spotkaniu Biden-PutinTVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSPrezydenckie prezenty na spotkaniu Biden-Putin

Joe Biden podarował Władimirowi Putinowi kryształową statuetkę bizona i parę ulubionych przez siebie okularów przeciwsłonecznych typu Aviator. Z kolei rosyjski prezydent obdarował Bidena galanterią papierniczą, wykonaną w tradycyjnym rosyjskim stylu. Przywódcy spotkali się w środę w Genewie.

Joe Biden i Władimir Putin spotkali się w środę w Genewie i kilka godzin rozmawiali w cztery oczy. Biały Dom poinformował, że w czasie spotkania Biden podarował Putinowi kryształową statuetkę bizona amerykańskiego oraz parę okularów przeciwsłonecznych - pilotek firmy Randolph USA.

Czytaj więcej: Rozmowy bez "wrogości". Putin o "przebłyskach zaufania" między USA a Rosją

"Narodowy ssak Stanów Zjednoczonych" i ulubione okulary Bidena

W komunikacie Białego Domu podkreślono, że bizon jest od 2016 roku oficjalnie "narodowym ssakiem Stanów Zjednoczonych", a w Rosji trwają wysiłki, by odnowić populację europejskiego odpowiednika tego zwierzęcia - żubra. Statuetka bizona jest osadzona na wiśniowej podstawie, gdzie umieszczono plakietkę upamiętniającą genewskie spotkanie.

Drugi z prezentów to specjalnie wykonana para okularów przeciwsłonecznych typu Aviator firmy Randolph USA. Biały Dom zaznaczył, że Randolph od 1978 roku produkuje w stanie Massachusetts okulary dla pilotów myśliwców amerykańskich sił powietrznych, zaopatrując również sojuszników USA w NATO. Takie okulary to równocześnie jeden ze znaków rozpoznawczych Joe Bidena.

Galanteria papiernicza w tradycyjnym rosyjskim stylu dla Bidena

Podarunkiem od Władimira Putina dla Joe Bidena wręczonym w Genewie jest zestaw na biurko wykonany w tradycyjnej rosyjskiej technice "chochłoma", czyli dekorowany ornamentem w barwach czerwieni, zieleni i złota na czarnym tle. Media w Rosji nie opisują tego podarunku bardziej szczegółowo. W zestawach takiej galanterii papierniczej zwykle znajdują się różnego rodzaju organizery na biurko i na przykład kalendarz. Zestaw, który trafił do Bidena, nosi nazwę "Moskwa". "Chochłoma" to jeden z najstarszych i najbardziej dekoracyjnych stylów w sztuce ludowej Rosji. Od XVIII wieku w tym stylu wykonywane są przedmioty z drewna - meble, naczynia i akcesoria. Wyrazisty ornament, wykonany ręcznie, składa się z motywów roślinnych: kwiatów, liści i owoców, malowanych swobodnym i szerokim rysunkiem. Przedmioty w stylu "chochłoma" są bardzo popularną pamiątką przywożoną z Rosji przez turystów.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości