TVN24 | Świat

Biden rozmawiał z Zełenskim. "Zapewnił, że Ukraina nigdy nie będzie pozostawiona sama wobec rosyjskiej agresji"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Prezydenci Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy przeprowadzili w piątek rozmowę telefoniczną. Jak przekazał w komunikacie Biały Dom, Joe Biden zapewnił Wołodymyra Zełenskiego o "niezachwianym wsparciu" USA dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy. "Stoimy ramię w ramię, jeśli chodzi o ochronę naszych demokracji" - napisał na Twitterze ukraiński przywódca.

Do rozmowy między politykami doszło w trakcie zwiększonych napięć na wschodzie Ukrainy i przy rosnącej liczbie rosyjskiego wojska u granic wschodniego sąsiada Polski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Prezydent Biden zapewnił o niezachwianym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy w obliczu trwającej agresji Rosji w Donbasie oraz na Krymie" - zakomunikował Biały Dom po rozmowie.

Amerykański przywódca podkreślił zaangażowanie Waszyngtonu w "ożywienie strategicznego partnerstwa" z Kijowem. W tym kontekście zaznaczył wsparcie USA dla "planu Zełenskiego, by zwalczać korupcję i wprowadzać reformy na bazie wspólnych wartości demokratycznych, które zapewniają sprawiedliwość, bezpieczeństwo oraz dobrobyt mieszkańcom Ukrainy".

Zgodnie z komunikatem Białego Domu przywódcy zgodzili się, że reformy te "mają kluczowe znaczenie dla ukraińskich aspiracji euroatlantyckich".

"Ukraina docenia wsparcie USA"

"Cieszę się, że porozmawiałem z prezydentem USA. Ukraina docenia wsparcie USA na różnych poziomach. Stoimy ramię w ramię, jeśli chodzi o ochronę naszych demokracji" - napisał na Twitterze Zełenski. "Jestem poważnie nastawiony na reformowanie Ukrainy, zwiększenie przejrzystości i osiągnięcie pokoju" - dodał. Podkreślił, że amerykańskie partnerstwo ma dla Ukraińców kluczowe znaczenie.

- Prezydent Biden zapewnił mnie, że Ukraina nigdy nie będzie pozostawiona sama wobec rosyjskiej agresji - powiedział później Zełenski w telewizyjnym oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

Szef biura prezydenta Andrij Jermak poinformował agencję Interfax-Ukraina, że rozmowa Bidena i Zełenskiego trwała około 50 minut, a Biden "zapewnił rozmówcę o wsparciu dla przeprowadzanych na Ukrainie reform". "Według słów prezydenta USA ma on pełne informacje w sprawie tego, co dzieje się na Ukrainie i wokół niej. Zapewnił, że nie zostawi Ukrainy bez wsparcia" - dodał Jermak.

Poinformował, że Zełenski zaprosił Bidena na posiedzenie Krymskiej Platformy. Wcześniej informowano, że inauguracyjna sesja tego formatu ma odbyć się 23 sierpnia.

Walki w Donbasie

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

26 marca w ostrzale w Donbasie zginęło czterech ukraińskich żołnierzy. To największe jednorazowe straty od początku rozejmu, który wszedł w życie pod koniec lipca ubiegłego roku.

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP, Reuters