Stoltenberg: w czasie szczytu w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina

Źródło:
PAP

Na przyszłotygodniowym szczycie NATO w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina - zapowiedział w piątek na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Celem jest zacieśnianie współpracy z Kijowem.

Szef NATO oczekuje, że sojusznicy zgodzą się na składający się z trzech elementów pakiet dotyczący wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy. Jedną z części tego pakietu ma być właśnie utworzenie Rady NATO-Ukraina. Ponadto Stoltenberg ocenił, że należy stworzyć wieloletni program wsparcia militarnego, by zbliżyć do siebie siły NATO i wojska Ukrainy.

Sojusznicy mają pomóc w koniecznych przemianach w sektorze bezpieczeństwa Ukrainy oraz w służbie zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

- Jestem przekonany, że odnajdziemy wspólną drogę, by wyjaśnić kwestię członkostwa (Ukrainy w NATO), ale nie podam szczegółów, zostaną one przedstawione na szczycie w Wilnie - powiedział Stoltenberg, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Wzrost wydatków na obronność

Stoltenberg mówił również o tegorocznym wzroście wydatków na obronność Sojuszu o 8,3 procent. - To największy wzrost od lat i dziewiąty z rzędu rok, gdy te wydatki rosną - oświadczył.

Sekretarz generalny NATO stwierdził również, że oczekuje, "iż dalej będziemy zwiększać wydatki na obronność". Wyraził nadzieję, że kolejne kraje NATO będą w przyszłości wydawać na ten cel powyżej 2 procent krajowego PKB.

Stoltenberg uznał, że w "krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa euroatlantyckiego", w czasie trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, konieczne jest pogłębione zaangażowanie członków NATO we wspólne działania.

Najbliższy szczyt NATO odbędzie się w Wilnie w dniach 11-12 lipca.

Etapy rozszerzania się NATOPAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:tas/tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Drop of Light/Shutterstock

Tagi:
Raporty: