"Jedyny kapitał, który warto ratować"


Po upadku totalitaryzmów skoncentrowano się na postępie gospodarczym, ze szkodą dla integralnego ludzkiego rozwoju - stwierdził papież Benedykt XVI, przyjmując na audiencji w Watykanie przedstawicieli Banku Rozwoju Rady Europy (CEB).

- Wyzwolenie z totalitarnych ideologii zostało jednostronnie wykorzystane wyłącznie dla postępu gospodarczego, ze szkodą dla bardziej ludzkiego rozwoju, szanującego godność i szlachetność człowieka - mówił papież.

Benedykt XVI zaapelował o podjęcie działań, by "znieść nierówności na rzecz procesu, opartego na sprawiedliwości i solidarności". Czynniki te, podkreślił papież, są "niezbędne dla teraźniejszości i przyszłości Europy".

Braterstwo jest wielkoduszne i nie kalkuluje. papież Benedykt XVI

"Jedyny kapitał, który warto ratować"

- Ekonomia i finanse nie istnieją dla siebie samych, są tylko instrumentem, środkiem. Ich celem jest jedynie osoba ludzka i jej pełna realizacja w godności - oświadczył. - I to jest jedyny kapitał, który warto ratować - podkreślił.

- Świat i Europa przechodzą obecnie przez szczególnie ciężki kryzys gospodarczy i finansowy, ale nie powinno to prowadzić do narzucania ograniczeń, opartych wyłącznie na ściśle finansowej analizie - stwierdził papież.

Plusy kryzysu

Wyraził nadzieję, że kryzys doprowadzi do "umocnienia integracji społecznej, gospodarowania środowiskiem naturalnym oraz rozwoju infrastruktury publicznej i społecznego powołania".

- Braterstwo jest wielkoduszne i nie kalkuluje - powiedział Benedykt XVI do delegacji CEB, który jest instrumentem polityki solidarności, prowadzonej przez Radę Europy.

Źródło: PAP