Świat

Janukowycz nie ma prawa do tytułu prezydenta państwa

Świat

saeima CC BY SA WikipediaJanukowycz pozbawiony prawa do tytułu

Parlament Ukrainy przyjął ustawę pozbawiającą Wiktora Janukowycza prawa do tytułu prezydenta państwa. Decyzję tę poparło w głosowaniu 281 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Tekst ustawy jest bardzo krótki i nie wyjaśnia, co dokładnie oznacza ten akt prawny. Składa się on z dwóch punktów: "Pozbawić W. Janukowycza tytułu prezydenta Ukrainy” oraz "Ta ustawa staje się prawomocna w dniu jej opublikowania". Zgodnie z ukraińską konstytucją "tytuł prezydenta Ukrainy (...) jest dożywotni, jeśli tylko prezydent Ukrainy nie został usunięty ze stanowiska poprzez impeachment". Wiktor Janukowycz stracił władzę na mocy decyzji parlamentu z 22 lutego ubiegłego roku. Po tym, jak w tajemnicy zbiegł z Kijowa, Rada Najwyższa uznała, że "samowolnie usunął się" od pełnienia funkcji szefa państwa.

20 stycznia sąd w Kijowie zdecydował o aresztowaniu Wiktora Janukowycza i byłego premiera Mykoły Azarowa. Decyzje te pozwolą na ubieganie się o ich ekstradycję z Rosji. Tydzień wcześniej na prośbę władz ukraińskich międzynarodowy list gończy za obalonym prezydentem, który zbiegł w kraju w ubiegłym roku, i byłym premierem wydał Interpol. Ukraina wystąpiła z wnioskiem o poszukiwanie Janukowycza i polityków z jego ekipy jeszcze w marcu ubiegłego roku. Międzynarodowe listy gończe rozesłano też wówczas m.in. za: starszym synem Janukowycza, Ołeksandrem, byłą minister zdrowia Raisą Bohatyriową, byłym ministrem finansów Jurijem Kołobowem oraz byłym prezesem koncernu telekomunikacyjnego Ukrtelekom, Heorhijem Dzekonem.

Janukowycz ścigany

Władze w Kijowie zarzucają 64-letniemu byłemu prezydentowi m.in. nadużycie władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas trwających od listopada 2013 do lutego 2014 roku masowych protestów wymierzonych w jego ekipę. W kwietniu 2014 roku prokuratura generalna Ukrainy ogłosiła, że Janukowycz występuje w prowadzonych przez nią śledztwach jako podejrzany o stworzenie organizacji terrorystycznej, której działalność doprowadziła do masowego zabójstwa ludzi podczas demonstracji w Kijowie. Rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka mówił wówczas, że nie widzi podstaw do wydania byłego prezydenta władzom Ukrainy.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: saeima CC BY SA Wikipedia

Pozostałe wiadomości