Izrael zanegował rezolucję ONZ ws. Palestyny. "W obronie naturalnego prawa żydowskiego do swej ziemi"


Przyjętą w niedzielę uchwałą rząd izraelski odrzucił uznanie Palestyny przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako nieczłonkowskiego państwa obserwatora w łonie tej organizacji światowej oraz ewentualne konsekwencje prawne i polityczne tego uznania.

Gabinet premiera Benjamina Netanjahu oznajmia w uchwale, że uznanie Palestyny przez ONZ w żadnym wypadku nie może posłużyć jako podstawa do przyszłych negocjacji pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami. "Odrzucamy rezolucję 67/191 Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z 29 listopada 2012 roku" - głosi dosłownie artykuł 1 izraelskiej uchwały rządowej przyjętej na pierwszym posiedzeniu gabinetu premiera Netanjahu od czasu przegłosowania tej rezolucji przez dwie trzecie państw członkowskich ONZ.

"W obronie prawa żydowskiego do swej ziemi"

Ministrowie izraelskiego rządu wystąpili również w obronie "naturalnego, historycznego i formalnego prawa narodu żydowskiego do swej ziemi i swej odwiecznej stolicy - Jerozolimy". "Państwo Izrael ma prawo domagać się spornych terytoriów Ziemi Izraela" - broni uchwała polityki zasiedlania przez Żydów palestyńskich ziem okupowanych. Na podstawie tej uchwały izraelscy ministrowie postanowili zanegować całokształt postanowienia ONZ w sprawie Palestyny, ONZ uznała bowiem prawo narodu palestyńskiego do samookreślenia i niepodległości w granicach sprzed wojny 1967 roku - pisze agencja EFE.

Rząd Netanjahu: Rezolucja nie przyznaje praw Palestyńczykom, nie odbiera ich Izraelowi Według rządu izraelskiego "decyzja Zgromadzenia Ogólnego NZ nie przyznaje (Palestyńczykom) na Ziemi Izraela żadnych praw ani nie odbiera ich Państwu Izrael i narodowi żydowskiemu". To stwierdzenie znajduje się w punkcie 3 uchwały izraelskiego rządu. W piątek w pierwszej reakcji na głosowanie w ONZ Izrael zaaprobował budowę 3 tys. nowych mieszkań na terytoriach okupowanych od wojny 1967 roku. W niedzielę na posiedzeniu rządu premier Netanjahu oznajmił, że Izrael będzie nadal budował "w Jerozolimie i w każdym miejscu znajdującym się na mapie strategicznych zainteresowań Izraela".

Autor: //kdj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości