Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Sasnal: to był pewnego rodzaju teatr
Sasnal: to był pewnego rodzaju teatrTVN24
wideo 2/10
Sasnal: to był pewnego rodzaju teatrTVN24

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 procent zostało przechwyconych. Prezydent Izraela Izaak Herzog powiedział, że atak był "deklaracją wojny". Natomiast irańskie siły zbrojne określiły to działanie jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Co wiemy o ataku Iranu na Izrael?

> W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Iran oskarżył o to Izrael.

> W niedzielę izraelskie wojsko oświadczyło, że 99 procent pocisków zostało przechwyconych przez obronę przeciwlotniczą.

> W niedzielę zebrał się izraelski gabinet wojenny. W jego skład wchodzą między innymi premier Benjamin Netanjahu, minister obrony Joaw Galant i polityk opozycji Beni Ganc. Izraelscy urzędnicy przekazali, że większość gabinetu opowiada się za odwetem wobec Iranu, ale jest podzielona co do czasu i skali tej reakcji. Wcześniej Netanjahu zamieścił wpis w mediach społecznościowych. "Przechwyciliśmy, odparliśmy, razem zwyciężymy" - napisał. Wcześniej ogłosił, że Izrael jest gotowy na bezpośredni atak Iranu i odpowie na niego tym samym. - Jeśli ktoś nas skrzywdzi, skrzywdzimy jego – powiedział w orędziu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Benjamin Netanjahu: przechwyciliśmy, odparliśmy, razem zwyciężymy

> Izraelskie wojsko pozostaje "w stanie podwyższonej gotowości" - oświadczył rzecznik armii Daniel Hagari. Przekazał, że zatwierdzono "plany zarówno dla działań ofensywnych, jak i obronnych".

> Irański atak na Izrael był "deklaracją wojny" i "nadszedł czas, aby świat stawił czoła temu imperium zła w Teheranie" - powiedział prezydent Izraela Izaak Herzog w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji Sky News. Dodał, że światowi przywódcy muszą "jasno powiedzieć" irańskiemu reżimowi, że jego zachowanie jest "nie do przyjęcia".

> W związku z sytuacją odbyła się wideokonferencja przywódców grupy G7, po której wydali wspólne oświadczenie. Napisali, że "stanowczo potępiają atak Iranu przy użyciu dronów i pocisków" oraz "wyrazili pełną solidarność i wsparcie dla Izraela". "Będziemy pracować na rzecz stabilizacji sytuacji, by uniknąć dalszej eskalacji. W tym duchu apelujemy, by Iran i jego sojusznicy zaprzestali ataków i jesteśmy gotowi podjąć dalsze kroki teraz i w odpowiedzi na następne destabilizujące inicjatywy" - głosi komunikat.

> Uważamy, że Izrael wyszedł z sobotniego starcia z Iranem zwycięsko i musi starannie zastanowić się nad następnymi krokami - powiedział w niedzielę dziennikarzom wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji. Zdradził też, że USA i sojusznicy omówili sankcyjne "konsekwencje" dla Iranu za jego atak. Wcześniej prezydent USA Joe Biden po rozmowie z premierem Netanjahu przekazał, że Stany Zjednoczone pomogły Izraelowi zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety, zaś Izrael wysłał jasny sygnał swoim wrogom, że nie są w stanie zagrozić jego bezpieczeństwu.

Joe Biden z doradcamiAdam Schultz/The White House

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent USA po rozmowie z Benjaminem Netanjahu. "Pomogliśmy zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety"

> Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron poinformował w niedzielę w mediach społecznościowych, że w rozmowie ze swoim irańskim odpowiednikiem Hosseinem Amir-Abdollahianem potępił atak na Izrael i wezwał władze w Teheranie do deeskalacji.

> Stałe przedstawicielstwo Iranu przy ONZ oświadczyło na portalu X, że atak na Izrael był odpowiedzią na izraelski ostrzał placówki dyplomatycznej w Damaszku i "sprawę można uznać za zakończoną". "Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza. Jest to konflikt pomiędzy Iranem a podłym reżimem izraelskim, od którego USA MUSZĄ TRZYMAĆ SIĘ Z DALA!" - dodała irańska misja.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: sobotni odwet na Izraelu kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

> Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

CZYTAJ TEŻ: "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

> Po ataku na Izrael tysiące ludzi wyszły na ulice największych miast Iranu. Na Placu Palestyny w Teheranie wznoszono hasła "śmierć Izraelowi" i "śmierć Ameryce". Manifestanci mieli ze sobą flagi Iranu i libańskiego Hezbollahu, wspieranego przez to państwo.

> Głos po ataku na Izrael zabrał premier Donald Tusk. "Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi - napisał w mediach społecznościowych. Jak dodał, "dlatego polskie państwo musi być silne, społeczeństwo solidarne, armia dobrze przygotowana a pozycja międzynarodowa stabilna". Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podkreśliło, że "atak był jawnym i wymagającym potępienia aktem przemocy".

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk: nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski, ale świat staje na krawędzi

> Wskutek ataku Iranu na Izrael przestrzeń powietrzna tego kraju została zamknięta na siedem godzin. W niedzielę rano została ponownie otwarta.

Autorka/Autor:pp, mjz//mrz

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl