Zamordował 23-letnią nauczycielkę. Sąd skazał go na dożywocie

Źródło:
BBC, PAP
Policja w Irlandii. Wideo archiwalne
Policja w Irlandii. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Policja w Irlandii. Wideo archiwalneReuters Archive

Na karę dożywotniego pozbawienia wolności skazano mordercę 23-letniej nauczycielki Ashling Murphy. Do zbrodni doszło w styczniu 2022 roku w środkowej Irlandii. Sprawca, który nie znał i nigdy wcześniej nie spotkał swojej ofiary, zadał jej 11 ciosów nożem.

9 listopada 33-letni obywatel Słowacji Jozef Puska został jednogłośnie uznany za winnego głośnego w Irlandii zabójstwa 23-letniej nauczycielki Ashling Murphy.

Kobieta została zamordowana w styczniu 2022 r. w pobliżu Tullamore w środkowej Irlandii, gdy po skończeniu zajęć w szkole uprawiała jogging. Sprawca, który nie znał i nigdy wcześniej nie spotkał swojej ofiary, zadał jej 11 ciosów nożem.

Tuż po aresztowaniu przyznał się do zabójstwa, ale później wycofał swoje oświadczenie. Podczas śledztwa i procesu nie udało się ustalić, jakie motywy kierowały Słowakiem, który ma piątkę dzieci.

Skazany na dożywocie

Obligatoryjną karą w przypadku tego typu zbrodni jest dożywotnie więzienie. Taki wymiar kary orzeczono na posiedzeniu sądu w piątek. Sędzia Tony Hunt powiedział, że wyrok jest "w pełni zasłużony".

Puska nie zareagował na orzeczony wyrok, gdy ten został mu przekazany przez tłumacza. Mężczyzna jest poddawany obserwacji psychiatrycznej po tym, jak próbował odebrać sobie życie podczas procesu.

Zabójstwo Murphy odbiło się szerokim echem w Irlandii i zwróciło uwagę na rosnący w tym kraju problem przemocy wobec kobiet. Od czasu znalezienia jej ciała do dnia pogrzebu w całym kraju odbywały się czuwania ku jej pamięci, zaś w pogrzebie uczestniczyli m.in. prezydent Michael D. Higgins i ówczesny premier Micheal Martin.

Autorka/Autor:pp

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive