Karol III w Belfaście. Kondolencje od partii nieuznającej brytyjskiego zwierzchnictwa

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP, Reuters

Brytyjski król Karol III przybył z wizytą do Irlandii Północnej. Spotkał się z tamtejszymi politykami, w tym również republikańskimi, którzy nie uznają brytyjskiego zwierzchnictwa. Król zapewnił, że jego matka nigdy nie przestała się modlić o pomyślność Irlandii Północnej.

Z racji wciąż trwającej nieufności pomiędzy obydwoma społecznościami w Irlandii Północnej - unionistami i republikanami - to najtrudniejszy etap podróży nowego monarchy po trzech pozostałych, poza Anglią, częściach Zjednoczonego Królestwa. Wcześniej był w Szkocji, a w piątek udaje się do Walii.

Tym niemniej w drodze do zamku Hillsborough pod Belfastem, który jest królewską rezydencją w Irlandii Północnej, króla i królową małżonkę Camillę witały tłumy ludzi. Niektórzy ustawili się na trasie jeszcze przed świtem.

Król: moja matka nigdy nie przestała się modlić o jak najlepsze czasy dla tego miejsca

Karol III zapewnił, że królowa Elżbieta II nigdy nie przestała się modlić o pomyślność Irlandii Północnej. - Przez te wszystkie lata nigdy nie przestała się modlić o jak najlepsze czasy dla tego miejsca i jego mieszkańców, których historie znała, których smutki odczuwała nasza rodzina i dla których miała wielkie przywiązanie i szacunek. Wiem, że moja matka głęboko odczuwała znaczenie roli, jaką sama odgrywała w łączeniu tych, których historia rozdzieliła, i w wyciąganiu ręki, aby umożliwić uzdrowienie zadawnionych krzywd - powiedział Karol III na zamku Hillsborough, odpowiadając na złożone mu kondolencje.

Zapewnił, że biorąc przykład z zaangażowania Elżbiety II w służbę publiczną, będzie dbał o dobro wszystkich mieszkańców Irlandii Północnej. - Na samym początku swojej służby Królowa złożyła obietnicę poświęcenia się swojemu krajowi i swojemu narodowi oraz utrzymania zasad konstytucyjnego rządu. Tej obietnicy dotrzymała z niezłomną wiarą - dodał.

Kondolencje w imieniu Zgromadzenia Irlandii Północnej złożył reprezentujący republikańską partię Sinn Fein - nieuznającą brytyjskiego zwierzchnictwa nad tą prowincją - spiker Alex Maskey, który w przeszłości był członkiem IRA. Wyrazy współczucia dla Karola III przekazał po irlandzku, po czym - kontynuując już po angielsku - wskazał na rolę Elżbiety II w procesie pokojowym. Jak powiedział, "mały, ale znaczący gest może zrobić ogromną różnicę, jeśli chodzi o zmianę podejścia".

- To niezwykłe, gdy weźmiemy pod uwagę, jak wielkich zmian społecznych i politycznych była świadkiem królowa Elżbieta w trakcie swojego długiego panowania. Wczoraj zgromadzenie unionistów, republikanów, nacjonalistów i tych, dla których konstytucja nie jest głównym obiektem uwagi, zjednoczyło się, aby oddać hołd zmarłej królowej. Kiedy po raz pierwszy zasiadła na tronie, nikt nie przewidywał zgromadzenia tak różnorodnego i inkluzywnego - podkreślił Maskey.

Przedstawiciele Sinn Fein nie wzięli udziału w odczytaniu w niedzielę proklamacji Rady Akcesyjnej, która stwierdza, że po śmierci Elżbiety II tron objął Karol III.

W planach wizyty w Irlandii Północnej jest udział króla i królowej małżonki w nabożeństwie w katedrze św. Anny w Belfaście, podczas którego wspominana będzie Elżbieta II. Będzie w nim uczestniczyć także nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/adso

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości