Przetasowania w irlandzkim rządzie. Premier i wicepremier zamienili się stanowiskami

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Leo Varadkar, dotychczasowy wicepremier Irlandii, został w sobotę po raz drugi premierem tego kraju. Zastąpił na tym stanowisku Micheala Martina, który z kolei przejął dotychczasową funkcję Varadkara.

Zamiana miejsc w połowie kadencji, pierwsza taka w historii irlandzkiej polityki, jest efektem porozumienia koalicyjnego z czerwca 2020 roku między dwoma historycznie dominującymi i rywalizującymi ze sobą partiami - Fine Gael, której liderem jest Varadkar i Fianna Fail, kierowanej przez Martina.

Dodatkowo Martin przejął kierowanie resortem spraw zagranicznych, zastępując Simona Coveneya, który przeszedł do ministerstwa przedsiębiorczości.

Premier po raz drugi

43-letni obecnie Varadkar był premierem Irlandii od czerwca 2017 roku do czerwca 2020 roku. Gdy za pierwszym razem obejmował urząd, był najmłodszym irlandzkim premierem w historii, a także pierwszym wywodzącym się z mniejszości etnicznych i pierwszym o orientacji homoseksualnej.

Leo Varadkar znów został premierem Irlandii Facebook/Leo Varadkar

Porozumienie koalicyjne kończyło najdłuższy w historii Irlandii, trwający aż 140 dni, proces formowania rządu po wyborach. W wyborach, które odbyły się w lutym 2020 roku, wygrała z minimalną przewagą głosów lewicowa partia Sinn Fein, ale nie była ona w stanie utworzyć rządu, i nie było też innej, realnej politycznie możliwości zbudowania większości niż poprzez koalicję Fine Gael i Fianna Fail, którą uzupełnili jeszcze Zieloni.

Największym beneficjentem tego koalicyjnego porozumienia okazuje się jednak opozycyjna Sinn Fein, która w sondażach wyraźnie wysforowała się na pierwsze miejsce i perspektywa stworzenia przez nią rządu po następnych wyborach jest dziś bardzo realna.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Leo Varadkar

Pozostałe wiadomości