Unia Europejska zaostrza sankcje finansowe wobec Iranu, by wymusić wstrzymanie programu nuklearnego - ogłosiła Rada UE. Jak głosi komunikat, objęte sankcjami osoby i instytucje nie będą mogły korzystać ze specjalistycznych informacji finansowych.
UE już wcześniej nałożyła sankcje finansowe na osoby i instytucje związane z programem nuklearnym Iranu, m.in. zamrażając ich aktywa. Jak ogłoszono w czwartek, teraz zgodziła się, że podmiotom objętym zamrożeniem aktywów "nie będą dostarczane informacje finansowe".
Za większość informacji finansowych w międzynarodowych operacjach płatniczych odpowiada Towarzystwo Światowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT), z siedzibą pod Brukselą. SWIFT pośredniczy w międzynarodowych transakcjach między światowymi instytucjami finansowymi, takimi jak banki, giełdy, domy maklerskie oraz korporacje. Zrzesza ponad 10 tys. podmiotów z 210 krajów. Dziennie przez SWIFT przepływa około 9 milionów zleceń o wartości w sumie 6 bilionów dolarów.
Wspólne zabiegi UE i USA
O to, by SWIFT zaprzestał świadczenia usług dla objętych sankcjami instytucji finansowych w Iranie, zabiegały UE i USA. W lutym SWIFT ogłosił, że jest gotów to uczynić, jak tylko kształtu nabiorą opracowywane właśnie unijne przepisy w tej kwestii. Komentatorzy podkreślali wówczas, że taki krok oznaczałby odcięcie irańskich banków od globalnej sieci łączącej świat finansów.
Szczegóły unijnych sankcji zostaną ogłoszone w piątek w Dzienniku Urzędowym UE.
Państwa zachodnie twierdzą, iż Iran zmierza do uzyskania zdolności do produkowania broni jądrowej. Teheran utrzymuje natomiast, że jego program nuklearny służy wyłącznie produkcji paliwa do elektrowni atomowych oraz radioizotopów do użytku medycznego.
Źródło: PAP