Znana aktorka nosiła kapelusz zamiast hidżabu. Usłyszała wyrok

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Reuters
Teheran na ujęciach z lutego 2023 rokuReuters

Irańska aktorka Afsaneh Bayegan została skazana na dwa lata więzienia za noszenie w miejscach publicznych kapelusza zamiast obowiązkowego hidżabu, informują irańskie media. Rok wcześniej Bayegan wyraziła poparcie dla Mahsy Amini, która została zatrzymana przez policję obyczajową za niedokładne zakrywanie włosów i zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach.

Media poinformowały o wyroku krótko po tym, jak rzecznik irańskiej policji zapowiedział, że na ulice kraju wróci "policja moralności", mająca za zadanie wypatrywać w miejscach publicznych kobiet, które nie przestrzegają zasad dotyczących ubioru i zakrywania włosów. Za noszenie kapelusza zamiast hidżabu w miejscach publicznych sąd skazał Afsaneh Bayegan na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat.

Ponadto sąd nakazał aktorce cotygodniowe wizyty w ośrodku psychologicznym "w celu leczenia zaburzeń psychicznych związanych z osobowością antyrodzinną" oraz zobowiązał do złożenia zaświadczenia o stanie zdrowia po leczeniu. Bayegan utraciła również prawo do publikowania w mediach społecznościowych i opuszczania Iranu przez dwa lata - podała w środę agencja informacyjna Fars.

"Policja moralności" w Iranie

Afsaneh Bayegan jest znana z roli w serialu telewizyjnym "Sarbedaran". Rok temu aktorka wyraziła poparcie dla Mahsy Amini, która została zatrzymana za niedokładne zakrywanie włosów i zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach. Doprowadziło to do masowych protestów w całym Iranie, w których zginęło co najmniej 500 osób, a dziesiątki tysięcy zostało zatrzymanych.

Iranki w Teheranie noszące hidżab Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Iranki palą chusty i ścinają włosy. Trwają protesty po śmierci 22-latki zatrzymanej przez policję religijną

"Policja moralności" wraca po blisko rocznej przerwie. Jej patrole zniknęły z irańskich ulic w ubiegłym roku wskutek wielomiesięcznych protestów po śmierci Mahsy Amini. Teraz znowu będą miały za zadanie czuwać nad przestrzeganiem zasad dotyczących ubioru i zatrzymywać osoby postrzegane jako ubrane "niewłaściwie". Podczas kontroli funkcjonariusze będą najpierw ostrzegać kobiety, które nie stosują się do zasad - przekazał w niedzielę rzecznik policji Saeed Montazerolmahdi, cytowany przez agencję prasową Tasmin. Dodał, że jeśli kobiety nie zastosują się do poleceń, policja może zdecydować się na "działania prawne".

Hidżab - obowiązkowy element garderoby

Hidżab stał się obowiązkowy dla kobiet i dziewcząt w wieku powyżej 9 lat w 1981 roku, dwa lata po rewolucji islamskiej w Iranie. Zgodnie z prawem szariatu kobiety są zobowiązane do zakrywania włosów, uszu i szyi oraz noszenia długich, luźnych ubrań ukrywających ich figury. Po śmierci Mahsy Amini w 2022 roku wiele kobiet w całym kraju zdejmowało z głów obowiązkowe nakrycia w geście buntu i solidarności ze zmarłą.

Kobieta w hidżabieShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Kobiety oblane jogurtem z powodu niezasłoniętych włosów trafiły do aresztu

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock