Iran: zbudujemy nowy reaktor jądrowy

Aktualizacja:

Iran zbuduje wkrótce nowy jądrowy reaktor badawczy do celów medycznych - zapowiedział w środę szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi. Według niego, reaktor będzie miał większą moc od tego istniejącego już w Teheranie.

- Jesteśmy w trakcie przygotowań do budowy reaktora mocniejszego od reaktora w Teheranie, przeznaczonego do produkcji radioizotopów. Reaktor ten wkrótce zacznie działać - oświadczył Salehi, cytowany na stronie internetowej irańskiej telewizji państwowej.

Nie sprecyzował on, jak zaawansowany jest projekt. Nie podał też, gdzie reaktor powstanie.

Iran dysponuje obecnie reaktorem badawczym w Teheranie o mocy 5 MW, w którym produkowane są izotopy do celów medycznych. Reaktor został zbudowany jeszcze przed rewolucją islamską.

Zachód: Iran dąży ku broni atomowej

Państwa zachodnie obawiają się, że pod pozorem prowadzenia pokojowego programu nuklearnego Iran zamierza zbudować broń atomową.

17 maja w ramach porozumienia z Brazylią i Turcją, Iran zaproponował światowym mocarstwom wymianę na terytorium Turcji 1200 kg nisko wzbogaconego uranu ze swoich zapasów na 120 kg paliwa nuklearnego wzbogaconego do 20 proc. Oferta ta jest zbliżona do propozycji złożonej we wrześniu 2009 roku przez tzw. grupę wiedeńską, czyli USA, Rosję i Francję. Tę propozycję Teheran wówczas odrzucił.

Jednak równocześnie z ogłoszeniem oferty wymiany Iran zapowiedział, że nadal będzie wzbogacał swój uran. Państwa członkowskie Rady Bezpieczeństwa ONZ uznały, że irańsko-turecko-brazylijska propozycja nadeszła zbyt późno i że Iran chce jedynie zyskać na czasie.

Nowe sankcje na Teheran

9 czerwca w związku z programem nuklearnym RB ONZ nałożyła na Teheran nowy pakiet sankcji. Sankcje mają skłonić Iran do rezygnacji z budowy broni nuklearnej.

Przedstawiciele Iranu ostrzegali, że Teheran zrezygnuje z uzgodnionego z Turcją i Brazylią planu wymiany swoich zapasów uranu na paliwo do reaktora badawczego w Teheranie, jeśli zostaną nałożone na kraj nowe sankcje.

Źródło: PAP