Iran. Władze informują o dziesiątkach tysięcy ułaskawień

Autor:
ks/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Państwowa irańska agencja IRNA poinformowała w niedzielę, że ajatollah Ali Chamenei, duchowy oraz polityczny przywódca Iranu, ułaskawił dziesiątki tysięcy skazanych, w tym także wielu aresztowanych podczas ostatnich antyrządowych protestów. Decyzję ogłoszono na cześć rocznicy rewolucji islamskiej z 1979 roku, a ułaskawienie obarczone jest warunkami.

"Ułaskawieni zostaną więźniowie, którym nie postawiono zarzutów o szpiegostwo na rzecz zagranicznych organizacji, bezpośredni kontakt z zagranicznymi podmiotami, popełnienie umyślnego morderstwa lub wywołanie obrażeń oraz zniszczenie lub podpalenie mienia państwowego, a także osoby, które nie zostały pozwane w sprawach cywilnych" - poinformowała IRNA.

Ułaskawienie ogłoszono na cześć rocznicy rewolucji islamskiej z 1979 roku, w wyniku której obalono szacha Rezę Pahlawiego. Przywódca religijnej opozycji ajatollah Ruhollah Chomejni objął faktyczną władzę w Iranie 11 lutego 1979 roku.

Ajatollah Ali Chameneikhamenei.ir

W liście do Chameneiego z prośbą o ułaskawienie szef irańskiego sądownictwa Gholamhossein Mohseni Ejei napisał: "Podczas ostatnich wydarzeń pewna liczba osób, zwłaszcza młodych ludzi, dokonała złych rzeczy i zbrodni w wyniku indoktrynacji i propagandy wroga".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skazany za protesty, schudł 52 kilogramy. Życie Mejsamiego jest zagrożone

"Ponieważ plany zagranicznych wrogów i prądów antyrewolucyjnych zostały udaremnione, wielu z tych młodych ludzi żałuje teraz swoich czynów" - dodał.

Ułaskawienie obarczone jest warunkami. "Oczywiście, ci, którzy nie wyrażą żalu za swoje działania i nie złożą pisemnego zobowiązania do niepowtarzania tych działań, nie otrzymają ułaskawienia" - poinformował zastępca szefa wymiaru sprawiedliwości Sadeq Rahimi.

Fala protestów po śmierci młodej Kurdyjki i represje władz

Według agencji informacyjnej HRANA około 20 tysięcy osób zostało aresztowanych w związku z antyrządowymi protestami wywołanymi we wrześniu śmiercią młodej Kurdyjki Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.

Organizacja pozarządowa Iran Human Rights (IHR) podkreśla, że wszystkie osoby, którym w Iranie grozi kara śmierci, są poddawane "fizycznym i psychicznym torturom, aby wymusić na nich obciążające ich zeznania".

IHR twierdzi także, że w związku z udziałem w antyrządowych protestach co najmniej 100 osób skazano w 2022 roku w Iranie na śmierć lub postawiono im zarzuty, za które grozi kara śmierci.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: khamenei.ir

Pozostałe wiadomości