Iran: mamy 25 kilogramów uranu wzbogaconego do poziomu 60 procent

Źródło:
Reuters, PAP

Iran zwiększył zasoby uranu wzbogaconego do poziomu 60 procent i obecnie posiada 25 kilogramów tego materiału - przekazały irańskie media państwowe. Oznacza to, że od czerwca Teheran wyprodukował kolejne 18,5 kilograma wzbogaconego uranu. W środę szef unijnej dyplomacji przekazał, że pod koniec listopada zostaną wznowione rozmowy, których celem jest odnowienie porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

Wzbogacanie uranu do 60 procent zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 to kolejny krok ku możliwości skonstruowania przez Iran bomby atomowej, do czego potrzeba uranu wzbogaconego do 90 procent. Do tej pory Irańczycy wzbogacali uran do 20 procent, o czym Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) informowała w styczniu tego roku. Wcześniej Teheran decydował się na 5-procentowe wzbogacanie. Zgodnie z porozumieniem nuklearnym z 2015 roku Teheran może wzbogacać uran do 3,67 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i może posiadać 202,8 kg tego materiału.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Do tej pory wyprodukowaliśmy 25 kilogramów 60-procentowego uranu, którego - prócz krajów posiadających broń nuklearną - nie jest w stanie wyprodukować żadne inne państwo" - przekazały irańskie media państwowe, które cytowały Behrouza Kamalvndiego, rzecznik irańskiej agencji energii atomowej. Agencja Reutera przypomniała, że jeszcze w czerwcu Iran informował, że posiada 6,5 kilogramów uranu wzbogaconego do 60 procent.

Wzbogacanie uranu Reuters, PAP/Maciej Zieliński

Porozumienie nuklearne z Iranem

W środę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że 29 listopada zostaną wznowione rozmowy w sprawie odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku (JCPOA). "Spotkanie wspólnej komisji odbędzie się na żywo 29 listopada tego roku w Wiedniu. Będzie mu przewodniczyć, w imieniu Wysokiego Przedstawiciela UE Josepa Borrella (...) Enrique Mora. W spotkaniu wezmą udział także reprezentanci Chin, Francji, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii i Iranu" - przekazano w oświadczeniu.

"W rozmowie telefonicznej z Enrique Morą uzgodniliśmy, że 29 listopada w Wiedniu rozpoczniemy negocjacje, mające na celu zniesienie nielegalnych i nieludzkich sankcji (przeciwko Iranowi)" - ze swej strony oświadczył na Twitterze wiceszef MSZ Iranu odpowiedzialny za negocjacje nuklearne Ali Bagheri.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze, nałożone na ten kraj. W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe restrykcje. JCPOA pozwala Iranowi na wzbogacenie uranu tylko do poziomu 3,67 proc., co wystarcza do wykorzystania w cywilnych reaktorach.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: AEOI

Tagi:
Raporty: