"Biorą świat jako zakładników". USA: Iran nie przestrzega umowy nuklearnej


Iran nie przestrzega postanowień porozumienia nuklearnego - oznajmiła ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley. Jej zdaniem jednak umowa jest tak skonstruowana, że wycofanie się z niej jest "mało atrakcyjne".

W wypowiedzi dla think tanku American Enterprise Institute Haley amerykańska ambasador stwierdziła we wtorek, że umowa nuklearna została "zaprojektowana jako zbyt wielka, by upaść", a irańscy przywódcy "biorą świat jako zakładników swojego złego zachowania". Haley dodała, że porozumienie jest "bardzo wadliwe oraz ograniczone", a Iran wielokrotnie je naruszał.

Październikowe wystąpienie

Jak zaznaczyła jednak Haley, jeżeli prezydent USA Donald Trump powie w październiku Kongresowi, że Iran nie przestrzega postanowień porozumienia nuklearnego, nie będzie to oznaczać, że Waszyngton zamierza wycofać się z umowy.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) opublikowała w czwartek raport kwartalny, w którym oceniła, że Iran stosuje się do warunków zawartych w umowie nuklearnej. W październiku Trump wystąpi przed Kongresem, by ogłosić, czy Iran respektuje warunki porozumienia. Haley powiedziała we wtorek, że nie wie, jaką decyzję podejmie prezydent USA.

W odpowiedzi na wystrzelenie przez Teheran rakiety zdolnej do przenoszenia satelitów Waszyngton nałożył 28 lipca sankcje finansowe na sześć irańskich przedsiębiorstw uczestniczących w irańskim programie rakiet balistycznych. Próbę rakietową, którą Iran opisał jako sukces, ale amerykańska stacja Fox News powołując się na źródła wywiadowcze określiła jako fiasko, USA uznały za naruszenie postawień rezolucji ONZ oraz pogwałcenie porozumienia atomowego.

Przełomowe porozumienie

Na początku sierpnia prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę wprowadzającą nowe sankcje wobec Iranu, Rosji i Korei Północnej, którą wcześniej przyjął Kongres USA.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zagroził 15 sierpnia, że jeśli Stany Zjednoczone nałożą kolejne sankcje na jego kraj, to "nawet w ciągu kilku godzin" będzie on mógł zerwać umowę nuklearną.

Zawarte w 2015 roku międzynarodowe porozumienie nuklearne ma na celu ograniczenie programu nuklearnego Teheranu i przewiduje, że zrezygnuje on z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. W ramach paktu zawartego z mocarstwami program jądrowy Iranu został poddany ścisłej kontroli MAEA.

Autor: mm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tasnim News Agency/CC BY 4.0 | Hossein Ostovar

Tagi:
Raporty: