Ebrahim Raisi zaprzysiężony na prezydenta Iranu. "Przysięgam chronić religię kraju i Islamską Republikę"

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi złożył przysięgę przed parlamentem. Jest blisko związany z najwyższym przywódcą duchowo-politycznym ajatollahem i - jak podała Agencja Reutera - wraz z jego prezydenturą wszystkie gałęzie władzy w kraju będą kontrolowane przez "antyzachodnich twardogłowych i lojalnych wobec Alima Chameneiego urzędników".

- W obecności świętego Koranu i przed narodem przysięgam na wszechmogącego Boga chronić oficjalną religią kraju i Islamską Republikę, a także konstytucję kraju – powiedział Ebrahim Raisi przed posłami i i zagranicznymi gośćmi w czasie czwartkowej ceremonii zaprzysiężenia na urząd prezydencki, transmitowanej na żywo przez telewizję państwową.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Raisi obiecał walczyć z zachodnimi sankcjami, zobowiązując się do podjęcia kroków w celu zniesienia restrykcji, które ograniczyły eksport ropy irańskiej i zamknęły w kraju międzynarodowy system bankowy. - Naród irański oczekuje, że nowy rząd poprawi ich warunki życia. Wszystkie nielegalne sankcje USA wobec narodu irańskiego muszą zostać zniesione – oznajmił, przysięgając służyć narodowi i poprawiać stosunki z sąsiadami.

Raisi złożył przysięgę w budynku Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego (parlamentu) w Teheranie. Wcześniej irańscy urzędnicy poinformowali, że w ceremonii ma wziąć udział ponad 100 przedstawiali władz z 73 krajów. Uroczystości są następstwem wtorkowego wydarzenia, podczas którego ajatollah Chamenei formalnie mianował Raisiego prezydentem.

Zwycięstwo nad Rowhanim

Raisi, były szef irańskiego wymiaru sprawiedliwości, jest blisko związany z ajatollahem Chameneim. Wygrał czerwcowe wybory prezydenckie. 60-letni duchowny przedstawiał się w kampanii jako najlepsza osoba do walki z korupcją i rozwiązania problemów gospodarczych, z którymi Iran borykał się pod rządami dotychczasowego prezydenta, relatywnie umiarkowanego duchownego Hasana Rowhaniego.

Wielu Irańczyków i działaczy na rzecz praw człowieka wskazuje na domniemaną rolę Raisiego w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. XX wieku.

Raisi, noszący czarny turban, który w tradycji szyickiej oznacza, że jest potomkiem proroka Mahometa, poszedł w ślady ojca i w wieku 15 lat zaczął uczęszczać do seminarium w świętym mieście Kom.

W czasie studiów brał udział w protestach przeciwko popieranemu przez Zachód szachowi Iranu Mohammadowi Rezie Pahlawiemu, który został ostatecznie obalony w 1979 r. podczas rewolucji islamskiej pod wodzą ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego. 

System władzy w IraniePAP

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: Reuters, PAP