Atak na posterunek policji, wśród zabitych pułkownik Gwardii Rewolucyjnej

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Interwencja irańskich służb bezpieczeństwa. Wideo archiwalne
Interwencja irańskich służb bezpieczeństwa. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveInterwencja irańskich służb bezpieczeństwa. Wideo archiwalne

W mieście Zahedan na południowym wschodzie Iranu doszło do ataku uzbrojonych separatystów na posterunek policji. Lokalne władze informują, że w wyniku tego zdarzenia zginęło 19 osób, w tym pułkownik Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Nie jest jasne, czy to zdarzenie ma związek z trwającymi w kraju od połowy września protestami.

W ataku uzbrojonych separatystów na posterunek policji w mieście Zahedan na południowym wschodzie Iranu zginęło w piątek 19 osób, w tym pułkownik Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Ali Mussawi - podały lokalne władze.

Husajn Kibani, gubernator generalny Sistanu i Beludżystanu - prowincji, w której doszło do zdarzenia, poinformował w irańskiej telewizji państwowej, że rannych zostało 20 osób. Irańska agencja IRNA podała liczbę 15 rannych.

Zamieszki w IranieGetty Images

Według informacji mediów państwowych uzbrojeni separatyści ukryli się wśród wiernych zgromadzonych w pobliżu meczetu w Zahedanie, po czym zaatakowali znajdujący się nieopodal posterunek.

Sistan i Beludżystan to ubogi region graniczący z Pakistanem i Afganistanem. Często dochodzi tam do starć między siłami bezpieczeństwa a separatystami z ludu Beludżów. Beludżowie nie posiadają własnego państwa i zamieszkują tereny między Iranem, Afganistanem i Pakistanem.

Sistan i Beludżystan

Demonstracje po śmierci Mahsy Amini

Do zdarzenia doszło w czasie, gdy w Iranie trwają największe od lat protesty przeciwko władzom. Demonstracje, które wybuchły 16 września przed szpitalem w Teheranie po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, rozprzestrzeniły się na cały kraj.

13 września Amini została zatrzymana przez irańską policję moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Kilka dni później młoda kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.

Demonstracje są brutalnie tłumione przez władze. Jak dotąd zginęło w nich kilkadziesiąt osób, głównie demonstrantów, ale wśród ofiar znaleźli się także funkcjonariusze sił bezpieczeństwa. W całym kraju aresztowano ponad 1000 osób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości