Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do ataku w Bagdadzie

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Organ propagandowy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), agencja Amak poinformowała że to IS stoi za czwartkowym podwójnym samobójczym zamachem bombowym w stolicy Iraku, w którym zginęły 32 osoby, a ponad 100 zostało rannych. To pierwsze od ponad dwóch lat samobójcze zamachy w Bagdadzie.

Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia zamachu na targowisku w Bagdadzie. Były to pierwsze od ponad dwóch lat samobójcze zamachy bombowe wymierzone w tętniącą życiem dzielnicę handlową Bagdadu.

Iracki resort spraw wewnętrznych poinformował, że pierwszy zamachowiec uruchomił pas szahida na targu odzieży używanej na placu Tajaran. Gdy tłum ludzi zebrał się, by pomóc poszkodowanym, drugi zamachowiec samobójca zdetonował swoje materiały wybuchowe. Na placu, na ruchliwym skrzyżowaniu Bagdadu, widać było kałuże krwi, a także strzępy ubrań – zauważył fotograf AFP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Minister zdrowia Hassan al-Tamimi przekazał, że w zamachach zginęły 32 osoby, a rannych zostało 110. Część z nich jest w ciężkim stanie, a lekarze obawiają się, że liczba ofiar będzie rosła.

Ataki w Bagdadzie

Samobójczy atak terrorystyczny miał także miejsce w tym samym rejonie w 2018 roku, krótko po tym, jak ówczesny premier Hajdar al-Abadi ogłosił zwycięstwo nad dżihadystyczną organizacją zbrojną Państwo Islamskie (IS). Zginęło wtedy 31 osób.

Do zamachów doszło, gdy w kraju panuje napięcie polityczne związane z planowanymi przedterminowymi wyborami i poważny kryzys gospodarczy oraz po redukcji przez USA liczby swoich żołnierzy w Iraku do 2500.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości