TVN24 | Świat

Lecieli z Włoch do Indii. Większość pasażerów samolotu zakażona koronawiruem

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
BBC, Indian Express

125 pasażerów samolotu, lecącego z Mediolanu do miasta Amritsar na północy Indii, uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19. Wszyscy zakażeni zostali poddani izolacji - donosi BBC, powołując się na miejscowe władze.

Samolot, wyczarterowany przez indyjską firmę SARC Aviation, którym podróżowało łącznie 179 pasażerów, wylądował w Amritsar w środę po południu. Spośród 160 osób, którym wykonano testy na koronawirusa, pozytywny wynik otrzymało 125 pasażerów - informuje BBC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNENECIE NA TVN24 GO >>>

Na nagraniach transmitowanych w miejscowych mediach widać liczne karetki pogotowia zaparkowane przed lotniskiem oraz tłumy ludzi zgromadzonych przed bramą portu lotniczego.

Napięta sytuacja na lotnisku

Jak relacjonują indyjskie media, sytuacja na lotnisku była bardzo napięta. Doszło do kłótni między pracownikami lotniska a pasażerami, którzy twierdzili, że przed wejściem na pokład samolotu przedstawili negatywne wyniki testu na koronawirusa. 

- Kiedy wsiadaliśmy na pokład mieliśmy negatywne wyniki testu. Jak mogliśmy uzyskać pozytywny wynik po ośmiu godzinach lotu? To niemożliwe - powiedziała w rozmowie z portalem Indian Express jedna z pasażerek. Zwróciła uwagę, że przed wejściem do samolotu trzeba było przedstawić wynik testu wykonanego maksymalnie 72 godziny wcześniej.

Pasażerowie niebędący obywatelami Indii zostali zabrani do szpitala. - Zabraliśmy wszystkich 13 pasażerów do szpitala. Otrzymaliśmy instrukcje od rządu, by nie pozwalać na izolację domową zagranicznych pasażerów, którzy otrzymali pozytywny wynik testu. Zostaną poddani obserwacji i leczeniu w szpitalu - poinformowałł naczelny lekarz Amritsar Charanjit Singh.

Koronawirus w Indiach

W Indiach potwierdzono w czwartek ponad 90 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. To - jak zauważa BBC - blisko sześć razy więcej niż tydzień wcześniej. Według ekspertów to konsekwencja pojawienia się bardziej zakaźnego wariantu omikron. Minionej doby w Indiach odnotowano 325 zgonów chorych na COVID-19. Indyjskie władze podają, że omikron jest już mutacją dominującą w wielu indyjskich miastach i apelują o unikanie zgromadzeń.

Najgorzej sytuacja epidemiczna wygląda w stanach: Maharasztra, Bengal Zachodni, Delhi, Kerala, Tamilnadu, Karnataka i Jharkhand.

Do tej pory w Indiach odnotowano łącznie ponad 35 milionów zakażeń koronawirusem, zmarło 482 tysiące chorych na COVID-19. Indie są zaraz po Stanach Zjednoczonych krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię, a liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa jest tam najwyższa po USA i Brazylii. Niektóre analizy wskazują jednak, że prawdziwy bilans zakażeń i zgonów w kraju może być 10 razy wyższy, niż jest to podane w oficjalnych statystykach.

Autor:momo

Źródło: BBC, Indian Express

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości