Uwolniono 41 osób z zawalonego tunelu. Czekały pod ziemią na ratunek przez ponad dwa tygodnie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Udało się wydostać wszystkich 41 robotników uwięzionych w zawalonym tunelu w północnych Indiach - poinformowały we wtorek lokalne władze. Kilka godzin wcześniej informowano, że ratownikom zostały ostatnie metry, aby przebić się do uwięzionych.

12 listopada doszło do zawalenia się tunelu drogowego budowanego w stanie Uttarakhand na północy Indii. Runęło wówczas około 200 metrów tunelu, a w jego wnętrzu uwięzionych zostało 41 pracowników. Do prowadzenia akcji ratunkowej sprowadzone zostały oddziały ratowników wyspecjalizowanych w akcjach górskich i podziemnych. Mimo to przez prawie dwa tygodnie robotnicy pozostawali uwięzieni.

Uratowano wszystkich robotników

We wtorek ratownikom udało się uwolnić z zawalonego tunelu wszystkich 41 uwięzionych robotników - podały po południu indyjskie media, powołując się na miejscowych urzędników. Na nagraniu opublikowanym przez agencję Reutera widać karetkę wywożącą uratowane osoby. Chwilę później indyjskie władze potwierdziły, że akcja ratownicza została zakończona sukcesem. Wakil Hassan z zespołu ds. zarządzania kryzysowego powiedział reporterom, że ewakuacja przebiegła bez zakłóceń i "nie ma żadnych obaw" dotyczących zdrowia robotników.

Wcześniej, we wtorek rano, lokalne władze informowały, że ratowników dzieli od robotników od sześciu do siedmiu metrów, a kolejne elementy zwalonego betonu, prętów i potrzaskanych w trakcie zawału maszyn są wykopywane ręcznie. Wszyscy znajdujący się w tunelu robotnicy przetrwali katastrofę bez obrażeń. Ratownicy dostarczają uwięzionym pracownikom żywność, leki i wodę przez rurę o średnicy 15 cm. Jest im również dostarczany tlen.

Czytaj również: Wybuch paniki na festiwalu w Indiach. Zginęły cztery osoby

Budowa tunelu jest sztandarowym projektem indyjskiego premiera

Budowa tunelu jest elementem sztandarowego projektu premiera Narendry Modiego, zakładającego połączenie głównych miejsc pielgrzymek religijnych w stanie Uttarakhand liczącą blisko 900 kilometrów siecią dróg i tuneli. Projekt spotkał się z protestami ze strony ekologów i mieszkańców, którzy ostrzegali, że inwazyjne prace w niestabilnym rejonie Himalajów są szkodliwe dla środowiska i mogą prowadzić do osunięć ziemi.

Koszt projektu szacowany był na ponad 1,5 miliarda dolarów.

Autorka/Autor:ks, wac/ft,mm

Źródło: PAP, Reuters