Przenoszą go nietoperze, zmarły już dwie osoby. Z powodu wirusa Nipah zamknięto część szkół i urzędów

Źródło:
Reuters, WHO
Indie, Kerala. Nietoperze mogą przenosić wirus Nipah
Indie, Kerala. Nietoperze mogą przenosić wirus NipahReuters Archive
wideo 2/3
Indie, Kerala. Nietoperze mogą przenosić wirus NipahReuters Archive

W indyjskim stanie Kerala rośnie zaniepokojenie rzadkim wirusem Nipah, przenoszonym m.in. przez nietoperze. W ostatnim czasie z jego powodu zmarły dwie osoby, a dwie kolejne trafiły do szpitala. W związku z tym w regionie zamknięto niektóre szkoły i urzędy. Władze starają się ograniczyć przemieszczanie się ludzi, "aby powstrzymać kryzys zdrowotny".

W stanie Kerala na południu Indii w ostatnich dwóch tygodniach odnotowano dwa śmiertelne przypadki wirusa Nipah. Dwie kolejne osoby, dorosły i dziecko, przebywają w szpitalu z powodu zakażenia. Trzy ze wszystkich tych osób to członkowie tej samej rodziny. Druga ofiara śmiertelna to pacjent, który zaraził się wirusem w szpitalu od pierwszej z ofiar - przekazało indyjskie ministerstwo zdrowia. Jak dotąd przetestowano ponad 130 osób, ale nie podano, czy było więcej przypadków.

ZOBACZ TEŻ: Nowy wariant koronawirusa budzi obawy ekspertów. Jedno go wyróżnia

Zaniepokojenie wirusem w stanie Kerala

Z powodu zakażeń wirusem Nipah władze stanu zdecydowały o zamknięciu niektórych szkół, urzędów, banków i innych instytucji. Oprócz tego ponad siedem wiosek w dystrykcie Kozhikode ogłoszono strefami skażenia. W regionie wprowadzono surowe zasady dotyczące izolacji, a personel medyczny, który miał bezpośredni kontakt z zakażonymi, został poddany kwarantannie.

W środę na miejscu mieli zjawić się przedstawiciele indyjskiego Narodowego Instytutu Wirusologii, aby przeprowadzić kolejne testy pod kątem obecności wirusa u mieszkańców. - Koncentrujemy się na wczesnym śledzeniu kontaktów zakażonych osób i izolowaniu wszystkich, którzy mają objawy - podkreśliła stanowa minister zdrowia Veena George. - Aby powstrzymać kryzys zdrowotny, w niektórych częściach stanu przemieszczanie się ludzi zostało ograniczone - dodała.

ZOBACZ TEŻ: Eksperci o legionellozie. Dla kogo jest szczególnie niebezpieczna i jak się przed nią uchronić

Wirus Nipah - jakie są objawy?

Wirus Nipah został po raz pierwszy wykryty w 1999 roku w Malezji i Singapurze, po tym, jak dotknął rolników i inne osoby zajmujące się świniami. W stanie Kerala pojawił się w 2018 roku - wówczas z jego powodu zmarło 21 z 23 zakażonych osób. Później wystąpił tam jeszcze dwa razy, w 2019 i 2021 roku, odbierając życie dwóm osobom. Według agencji Reutera indyjski stan jest jednym z najbardziej narażonych na wybuch epidemii tego wirusa regionów na świecie. Wynika to z zakrojonego na szeroką skalę wylesiania oraz urbanizacji, które doprowadziły do bliższego kontaktu ludzi z dzikimi zwierzętami.

Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia wirus Nipah przenosi się na ludzi poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych nietoperzy owocożernych, świń, ale również może się przenieść z człowieka na człowieka. Objawy zakażenia na początku obejmują gorączkę, bóle głowy, mięśni i gardła oraz wymioty. Następnie mogą wystąpić zawroty głowy, senność, zaburzenia świadomości i inne objawy neurologiczne wskazujące na ostre zapalenie mózgu. Może pojawić się także zapalenie płuc i poważne problemy z oddychaniem, w tym ostra niewydolność oddechowa. W ciężkich przypadkach występuje zapalenie mózgu i drgawki, po czym pacjent zapada w śpiączkę.

Okres od momentu zakażenia do wystąpienia objawów może wahać się od 4 do 14 dni, choć odnotowano też przypadek, w którym wynosił aż 45 dni. Wskaźnik śmiertelności szacowany jest na od 40 do 75 proc. Na tę chwilę nie istnieją żadne leki ani szczepionki dedykowane wirusowi.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Reuters, WHO

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock