Senat przyjął regulamin procesu w sprawie impeachmentu. Debata trwała ponad pół doby

TVN24 | Świat

Autor:
akw//rzw
Źródło:
PAP

Amerykański Senat uchwalił zasady proceduralne, jakie będą obowiązywały w wyższej izbie Kongresu USA w trakcie procesu w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Debata nad regulaminem trwała ponad 12 godzin.

Za przyjęciem ustawy o regulaminie procesu głosowało 52 senatorów republikańskich i jeden niezależny, a przeciwko - 46 demokratów i sympatyzujący z nimi niezależny senator Bernie Sanders. Wyniki ściśle odzwierciedlają partyjny podział 100-osobowego Senatu.

Regulamin przewiduje, że obie strony - zarówno zespół oskarżycieli prezydenta, wyłonionych przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z tamtejszej demokratycznej większości, jak i obrońcy Donalda Trumpa - będą miały po 24 godziny łącznego czasu na przedstawienie swych argumentów. Początkowo procedura przewidziana była na cztery dni, ostatecznie dodano jeszcze dwa.

RAPORT TVN24.pl: Procedura impeachmentu Donalda Trumpa uruchomiona

Senatorów czeka wielogodzinna sesja pytań

Prezentowanie stanowisk rozpocznie się w środę o godzinie 19 czasu polskiego. Po zakończeniu tej fazy procesu, senatorowie będą mieli 16 godzin na zadawanie pytań. W postępowaniu w sprawie impeachmentu prezydenta Senat pełni rolę orzekającej o winie ławy przysięgłych. Pytania będzie można składać wyłącznie na piśmie.

Po prezentacji stanowisk stron i ich odpowiedziach na pytania Senat - prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia - ponownie rozpatrzy postulat demokratów, aby wezwać do składania zeznań dodatkowych świadków, w tym byłego prezydenckiego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona.

Wszystkie poprawki demokratów odrzucone

W trakcie debaty Senat odrzucił wszystkie 12 zgłoszonych przez demokratów poprawek do ustawy o regulaminie procesu.

Jedna z nich przewidywała wezwanie Białego Domu, Departamentu Stanu, ministerstwa obrony oraz Biura Zarządzania i Budżetu, aby pod rygorem odpowiedzialności karnej (subpoena) udostępniły znajdujące się w ich posiadaniu materiały, dotyczące ukraińskiego aspektu działań Trumpa. Demokraci chcieli także uzyskać na zasadzie subpoena zeznania czterech świadków z najbliższego otoczenia prezydenta, w tym Boltona.

Impeachment Trumpa

Kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów w grudniu 2019 roku przegłosowała dwa artykuły impeachmentu Donalda Trumpa, stawiając go tym samym w stan oskarżenia.

Jeden z artykułów zawiera zarzut nadużycia władzy poprzez wywieranie nacisku na Ukrainę, aby wszczęła śledztwo wobec jego potencjalnego rywala w wyborach prezydenckich Joe Bidena. Drugi stwierdza, że Trump utrudniał Kongresowi dochodzenie w tej sprawie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prawnicy bronią Trumpa. "Demokraci trzymają się dwóch marnych artykułów"

Trump jest trzecim w historii prezydentem Stanów Zjednoczonych, który został postawiony w stan oskarżenia w ramach impeachmentu, czyli procedury usunięcia funkcjonariusza publicznego z zajmowanego urzędu. Izba wyższa amerykańskiego Kongresu w 1868 roku uniewinniła Andrew Johnsona, a w roku 1999 wniosek o pozbawienie władzy prezydenta Billa Clintona nie uzyskał w Senacie wymaganego poparcia dwóch trzecich jego składu. Natomiast w 1974 roku Richard Nixon zrezygnował z prezydentury jeszcze przed senackim głosowaniem.

PAP

Źródło: PAP

Autor:akw//rzw

Tagi:
Raporty: