Holandia: udaremniliśmy rosyjski atak na Organizację do spraw Zakazu Broni Chemicznej

TVN24


Holenderskim służbom wywiadowczym udało się zapobiec w kwietniu hakerskiemu atakowi ze strony Rosji na Organizację do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) - poinformowała w czwartek minister obrony Holandii Ank Bijleveld.

Holenderski rząd opublikował zdjęcie czterech Rosjan na lotnisku Schiphol
government.nl

Na konferencji prasowej w Hadze Bijleveld przekazała, że czterech Rosjan przybyło do Holandii 10 kwietnia, a trzy dni później zostało zatrzymanych w hotelu sąsiadujących z siedzibą OPCW w Hadze. Posiadali przy sobie sprzęt wywiadowczy, który minister pokazała w trakcie czwartkowej konferencji: między innymi anteny, laptopy i inne urządzenia mające umożliwić mężczyznom włamanie się do sieci internetu bezprzewodowego OPCW.

Minister zaznaczyła, że Rosjanie zostali złapani na gorącym uczynku i próbowali zniszczyć część swojego sprzętu. Podkreśliła również, że nie udało im się włamać do sieci OPCW. Jeszcze tego samego dnia wszyscy zostali wydaleni z Holandii.

"Podkopać" zachodnie demokracje

Bijleveld zaapelowała do Rosji o zaprzestanie cyberataków, które zmierzają do "podkopania" zachodnich demokracji.

Reuters zaznacza, że w tym samym czasie OPCW pracowała nad zidentyfikowaniem substancji użytej w marcu w ataku w Salisbury, na południu Anglii, na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córkę.

- Rosyjski wywiad wojskowy jest aktywny tu w Holandii, gdzie ma siedzibę wiele organizacji międzynarodowych - powiedział cytowany przez Reutersa holenderski generał Onno Eichelsheim.

"Ten agresywny akt demonstruje pogardę"

Swoje zaniepokojenie rosyjskimi cyberatakami oraz działaniami wycelowanymi w organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) wyrazili w czwartek szefowie instytucji unijnych oraz sekretarz generalny NATO.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini we wspólnym oświadczeniu podkreślili, że ten "agresywny akt demonstruje pogardę wobec celu działania Organizacji Zwalczania Broni Chemicznej". Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję do zaprzestania bezmyślnego działania, które podważa międzynarodowy porządek.

Na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony państw NATO szef Pentagonu James Mattis podkreślił, że Rosja musi zapłacić cenę za próbę włamania się na serwery OPCW. Wskazał, że dostępnych jest wiele opcji odpowiedzi.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP, Reuters