"Inwazja tekstylnych" na plażach nudystów

Źródło:
The Guardian
Hiszpania. Tłumy turystów na plaży w Barcelonie (czerwiec 2023 roku)
Hiszpania. Tłumy turystów na plaży w Barcelonie (czerwiec 2023 roku)Reuters Archive
wideo 2/4
Hiszpania. Tłumy turystów na plaży w Barcelonie (czerwiec 2023 roku)Reuters Archive

Katalońscy naturyści i nudyści zapowiadają kampanię, która ma zniechęcać do odwiedzania ich plaż przez osoby, które nie plażują nago. - Nie zdają sobie sprawy, że jeśli jest ich dużo, w końcu sprawiają, że czujemy się niekomfortowo - mówi o obecności turystów w kostiumach na plażach nudystów Segimon Rovira, szef Katalońskiej Federacji Naturystyczno-Nudystycznej.

Celem kampanii, prowadzonej przez naturystów i nudystów zrzeszonych w Katalońskiej Federacji Naturystyczno-Nudystycznej, jest "ochrona kilkudziesięcioletniej tradycji związanej z około 50 plażami regionu", które w przeszłości miały być odwiedzane głównie przez osoby plażujące i kąpiące się nago. Jak odnotował "Guardian", niedawno organizacja opublikowała film promujący opalanie się nago oraz wysłała list do władz Katalonii z prośbą o spotkanie w sprawie "dyskryminacji nudystów na plażach Katalonii".

Ponadto federacja zaczęła rozważać złożenie wniosków o wprowadzenie większej liczby znaków informujących o plażach dla nudystów czy o zorganizowanie kampanii uświadamiającej, która "mogłaby pomóc w budowaniu szacunku dla naturyzmu". - Nudyzm nie jest zakazany w Hiszpanii, można go uprawiać na każdej plaży - mówi cytowany przez brytyjski dziennik Segimon Rovira, szef Katalońskiej Federacji Naturystyczno-Nudystycznej. - Ale aby nie przeszkadzać ludziom, wolimy chodzić na plaże, które tradycyjnie są nudystyczne i gdzie większość ludzi jest naga. Chcemy, by ludzie to uszanowali - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Nie chcą przejazdu nagich rowerzystów. "Tour de France" naturystów napotkał problemy

Media: "inwazja tekstylnych" na plażach nudystów

Tymczasem miejscowe media piszą o "inwazji tekstylnych" na plażach nudystów, czego źródłem ma być rosnąca liczba blogów i stron poświęconych turystyce. Kolejni twórcy internetowi polecają bowiem miejsca rzadziej odwiedzane przez turystów, opisując "najbardziej dziewicze i ukryte plaże w regionie, często pomijając ich długotrwałe powiązania z nudyzmem" - wskazuje "Guardian".

Plaża nudystów Illa Roja na Costa BravaShutterstock

Zdaniem Roviry "dawniej ludzie przychodzili na plażę nudystów i albo się rozbierali, albo opuszczali plażę". - Teraz zostają w swoich strojach kąpielowych. Ale nie zdają sobie sprawy, że jeśli jest ich dużo, w końcu sprawiają, że czujemy się niekomfortowo. To brak szacunku - zaznacza.

ZOBACZ TEŻ: Naturyzm i nudyzm – co oznaczają te pojęcia? Filozofia naturyzmu i jego historia

"Dyskryminacja" nudystów w Katalonii

Nudystów i naturystów irytować ma nie tylko coraz większa liczba turystów w ubraniach, ale również ich zachowanie, polegające między innymi na dzieleniu się zdjęciami i nagraniami wideo z plaż nudystów w sieci. - Ludzie, którzy są nadzy, nie chcą, by ich zdjęcia trafiały do mediów społecznościowych - podkreśla Rovira, zwracając uwagę, iż zdarza się, że osoby nagie, najczęściej kobiety, stają się obiektem drwin i lekceważących uwag ze strony ubranych plażowiczów. - Są więc dyskryminowane podwójnie: za to, że są nudystkami, i za to, że są kobietami - ocenia szef Katalońskiej Federacji Naturystyczno-Nudystycznej.

ZOBACZ TEŻ: 20 najlepszych plaż dla nudystów. Dwie z nich blisko Polski

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock