Świat

Historyczna wizyta i selfie na pamiątkę. Premier Grecji przyleciał do Macedonii Północnej

Świat


Premier Grecji Aleksis Cipras przybył we wtorek z pierwszą w historii wizytą do Macedonii Północnej. Ma ona zakończyć okres napiętych relacji między tymi krajami. Ich przyczyną był trwający od prawie 30 lat spór o nazwę byłej jugosłowiańskiej republiki.

Wraz z Ciprasem do Skopje przyleciało 10 greckich ministrów oraz przedstawiciele biznesu. Mają oni podpisać liczne umowy o współpracy gospodarczej i obronnej. Po oficjalnym powitaniu przed siedzibą rządu w Skopje Cipras zrobił sobie selfie z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaewem.

Zmiana spornej nazwy

W połowie lutego była jugosłowiańska republika oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonia na Macedonia Północna, co umożliwiło zakończenie trwającego od czasu ogłoszenia przez nią niepodległości w 1991 roku sporu z Grecją. Według Grecji, używanie przez jej północnego sąsiada nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych w przyszłości. W związku z przyjęciem nowej nazwy Grecja wycofała swój sprzeciw wobec członkostwa Macedonii Północnej w NATO oraz - w dalszej perspektywie - w Unii Europejskiej.

Autor: mart//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: