Świat

Syryjska wojna przelewa się do Libanu. Hezbollah starł się z IS

Świat

Voice of AmericaWojna w Syrii toczy się od prawie 5 lat

Szyicka milicja Hezbollah ostrzelała bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) na północy Libanu, zabijając pięciu z nich - poinformowała w piątek telewizja al-Manar. Na granicy Libanu i wstrząsanej wojną domową Syrii regularnie dochodzi do podobnych starć.

Według należącej do Hezbollahu stacji telewizyjnej ostrzał miał miejsce na obrzeżach wioski Ras Baalbek przy granicy libańsko-syryjskiej. Według źródła w siłach bezpieczeństwa Libanu, na które powołuje się Reuters, po tym incydencie nie nastąpiły kolejne.

Sunnickie IS kontroluje rozległe obszary na wschodzie Syrii i jest obecne, choć na mniejszą skalę, na zachodzie kraju, w tym przy granicy z Libanem. Inne islamistyczne ugrupowania, takie jak powiązany z Al-Kaidą Front al-Nusra, są bardziej aktywne w zachodniej Syrii.

Liban zagrożony dżihadem

Tocząca się od 2011 roku syryjska wojna domowa przelewa się do sąsiedniego Libanu. Libańska armia regularnie ostrzeliwuje pozycje islamistów w pasie przygranicznym, a bojownicy Hezbollahu walczą z nimi po syryjskiej stronie granicy. Dżihadyści często dokonują wypadów na terytorium libańskie.

W wojnie syryjskiej Hezbollah walczy po stronie sił reżimu prezydenta Baszara el-Asada, a islamiści - przeciw reżimowi.

W sierpniu 2014 roku IS i Front al-Nusra ujęły ok. 20 libańskich żołnierzy i policjantów podczas najazdu na miejscowość Arsal po libańskiej stronie granicy. Ekstremiści zabili czterech jeńców i wciąż przetrzymują pozostałych.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Voice of America

Tagi:
Raporty: