W wieku 98 lat zmarł w New Jersey ocalały z Holokaustu polski Żyd Henry Orenstein. Przedsiębiorca był znany m.in. z zabawek z serii Transformers, był także filantropem i zapalonym pokerzystą. Poinformował o tym w sobotę "New York Times".
"Jako polski Żyd, pan Orenstein przeżył piekielną podróż przez pięć obozów koncentracyjnych oraz szok po zamordowaniu jego rodziców, aby później stać się handlarzem rozrywką" – napisał dziennik "New York Times". Henry Orenstein zmarł we wtorek w wyniku komplikacji z powodu COVID-19. Miał 98 lat.
Henry Orenstein. Emigracja i kariera zawodowa
Rodziców Orensteina zamordowało Gestapo w roku 1942. Wraz z rodzeństwem trafił do obozów koncentracyjnych w Budzyniu, Majdanku, Płaszowie, Ravensbrueck i Sachsenhausen.
W 1947 roku wyemigrował z Niemiec do Nowego Jorku. Został m.in. prezesem jednej z największej wówczas firmy produkującej zabawki, Topper Toys. Były wśród nich m.in. miniaturowe urządzenia Suzy Homemaker, samochodziki "Johnny Lightning", lalki Betty, Beautiful Bride i Dawn, czy Suzy Cute, a do reklamy telewizyjnej zaangażował Louisa Armstronga. Wypuścił też na rynek zabawki edukacyjne z "Ulicy Sezamkowej".
W 1964 roku Orenstein doprowadził do zawarcia umowy konglomeratu amerykańskiego Hasbro z japońską firmą Takara, prowadzącą do produkcji w USA niezwykle popularnych Transformerów, zabawkowych robotów, które mogły zmieniać się w pojazdy lub bestie.
Henry Orenstein. Sukcesy w pokerze
Orenstein był jednym z najstarszych pokerzystów na świecie. W latach 80. zafascynował się odmianą seven-card stud.
W seven-card stud gracze dostają cztery karty odkryte, a trzy zakryte, które widzą tylko oni. Orenstein stworzył technikę "hole camera", która sprawiła, że podczas telewizyjnej transmisji widoczne były niewidoczne dla zawodników karty. Dzięki kamerom umieszczonym w stołach widzowie mogą bardziej emocjonować się przebiegiem gry, a sam poker stał się bardziej medialny.
W 2008 roku Orenstein został przyjęty do "Pokerowej Galerii Sław".
Henry Orenstein był także filantropem wspierającym organizacje żydowskie. Dofinansował m.in. budowę pomnika "Ściany Pamięci" na cmentarzu żydowskim w Hrubieszowie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jamie McCarthy/WireImage/Getty Images