TVN24 | Świat

"Byłem dumny, służąc królowej i krajowi". Harry i Meghan powoli żegnają się z książęcymi obowiązkami

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP, BBC
Książę Harry: Jestem zaszczycony, że mogłem z wami służyć
wideo 2/2
2020 Cable News Network All Rights ReservedHarry i Meghan biorą udział w ostatnich oficjalnych wydarzeniach

Książę Harry i księżna Meghan wzięli udział w czwartek wieczorem w jednym ze swoich ostatnich oficjalnych wydarzeń jako reprezentanci rodziny królewskiej. Podczas spotkania z weteranami wnuk Elżbiety II wyraził dumę ze służby wojskowej "dla królowej i kraju".

Uroczystość wręczenia nagród Endavour Fund za osiągnięcia sportowe dla weteranów wojskowych, którzy zostali ranni lub okaleczeni podczas pełnienia służby była zarazem pierwszym wspólnym publicznym pojawieniem się pary książęcej od czasu ich niespodziewanej decyzji z początku stycznia o rezygnacji z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej.

Harry w zeszłym tygodniu jako pierwszy powrócił z Kanady do Wielkiej Brytanii i wziął udział w konferencji na temat zrównoważonej turystyki oraz nagrał na potrzeby charytatywne piosenkę wraz z Jonem Bon Jovim, ale Meghan dołączyła do niego dopiero w tym tygodniu.

Książe Harry i Jon Bon Jovi w studiu Abbey Road
Książe Harry i Jon Bon Jovi w studiu Abbey RoadReuters

Ostatnie oficjalne wydarzenia pary książęcej

Pomimo obfitego deszczu przed Mansion House, siedzibą lorda majora Londynu, gdzie odbyła się uroczystość, zgromadził się spory tłum widzów, którzy chcieli zobaczyć parę książęcą. Oprócz wręczenia samych nagród Harry i Meghan spotkali się z nominowanymi do nagrody, zaś książę wygłosił też krótką okolicznościową przemowę.

Powiedział, jako były wojskowy, że był "dumny, służąc królowej i krajowi". - Jest to coś, z czego wszyscy jesteśmy dumni i to się nigdy nie zmieni. Służąc raz, służymy zawsze! - podkreślił. Zwracając się do brytyjskich żołnierzy i żołnierek, książę Harry powiedział, że jest szczęśliwy, mogąc uważać się za jednego z nich i głęboko dumny, że mógł służyć u ich boku.

- Wielu z was dziś wieczorem powiedziało mi, że mam wasze wsparcie. Cóż, jestem tu również, aby wam powiedzieć, że wy także macie moje - zapewnił Harry.  

Wręczenie nagród Endavour Fund to jedno z ostatnich wydarzeń, w których Harry i Meghan wzięli udział jako para książęca. W piątek książę Harry wraz z kierowcą wyścigowym Lewisem Hamiltonem otworzy muzeum wyścigów samochodowych na torze Silverstone, w sobotę weźmie udział z Meghan w festiwalu muzycznym w londyńskiej Royal Albert Hall. Następnie Meghan uczci przypadający w niedzielę Dzień Kobiet, zaś w poniedziałek obydwoje - wraz z całą rodziną królewską - uczestniczyć będą w Opactwie Westminsterskim w nabożeństwie z okazji Dnia Wspólnoty Narodów.

To ostatnie wydarzenie będzie zarazem ostatnim, w którym wezmą oficjalny udział jako wysocy rangą członkowie rodziny królewskiej, choć zgodnie z ustaleniami tytularnie pozostaną nimi do końca marca.

Już nie "Royal"

Harry - młodszy syn następcy tronu, księcia Karola - oraz jego amerykańska żona na początku stycznia niespodziewanie ogłosili, że zamierzają ograniczyć swoje obowiązki jako członków rodziny królewskiej, dzielić czas między Wielką Brytanię i Amerykę Północną oraz samodzielnie się utrzymywać. Jak dali do zrozumienia, przyczyną tego była presja związana z życiem pod nieustanną obserwacją mediów.

W wyniku narady wewnątrz rodziny królewskiej uzgodniono, że Harry i Meghan przestaną używać tytułów "Jego / Jej Królewskiej Wysokości (HRH)", nie będą już reprezentować królowej ani otrzymywać środków publicznych na pełnienie obowiązków członków rodziny królewskiej. Nie będą mogli też używać słowa "Royal", wskutek czego stracą prawo do nazwy SussexRoyal, pod którą funkcjonuje między innymi ich strona internetowa czy konto na Instagramie.

PAP/Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk

Autor:momo//now

Źródło: PAP, BBC