Gruzja chce od Moskwy odszkodowania za masowe deportacje

Na jesieni 2010 roku gruziński kontrwywiad rozbił siatkę prowadzoną przez oficera GRU, mjr. Borysowa
Na jesieni 2010 roku gruziński kontrwywiad rozbił siatkę prowadzoną przez oficera GRU, mjr. Borysowa
police.ge
Także na jesieni 2010 roku gruziński kontrwywiad rozbił siatkę prowadzoną przez oficera GRU, mjr. Borysowapolice.ge

Gruzja zażądała w piątek od Moskwy wypłacenia 70,3 mln euro tytułem reparacji za cierpienia moralne 2 380 gruzińskich obywateli deportowanych z Rosji w 2006 roku. Odszkodowania te należą się Gruzinom na podstawie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Trybunał w Strasburgu orzekł przed rokiem, że Rosja pogwałciła kilka artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka deportując w 2006 roku tysiące Gruzinów w odpowiedzi na aresztowanie w Tbilisi czterech rosyjskich oficerów oskarżonych o szpiegostwo.

Rok na porozumienie się

Europejski wymiar sprawiedliwości dał stronom 12 miesięcy czasu na porozumienie się w sprawie wysokości zadośćuczynienia pieniężnego dla poszkodowanych.

Po upływie tego czasu i wobec braku porozumienia między obu krajami, Gruzja określiła kwotę odszkodowania na nieco ponad 70 milionów euro i poinformowała o swych żądaniach Strasburg.

Odwet

Jesienią 2006 roku, wkrótce po zatrzymaniu czterech rosyjskich oficerów w Tbilisi, Rosja zawiesiła również komunikację lotniczą z Gruzją, a także łączność pocztową i ogłosiła embargo na gruzińskie produkty rolne. Trwało to do 2013 roku.

Drastyczne sankcje zastosowane przez Moskwę naraziły gruzińską gospodarkę na straty, a około miliona gruzińskich emigrantów zatrudnionych w Rosji, pozbawionych zostało możliwości transferowania zarobionych pieniędzy do Gruzji, co trwało do 2008 roku. Wówczas przywrócono także m.in. łączność pocztową między obu krajami.

[object Object]
Steven Seagal został obywatelem Rosji. Na nagraniu: wizyta u prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenkipresident.gov.by
wideo 2/18

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl