Google żąda zmian w słowniku. Skutecznie

Szwedzi nie chieli pójść na wojnę z GoogleTVN24

Google skutecznie zablokował decyzję Rady Języka Szwedzkiego. Na jego żądanie, Szwedzi wycofają z listy nowych słów termin "ogooglebar", oznaczający coś niemożliwego do wyszukania w przegladarce.

Pod koniec każdego roku Rada Języka Szwedzkiego ogłasza listę 10 nowych wyrazów, które weszły do powszechnego użycia w języku mówionym. W ostatniej edycji z grudnia znalazło się słowo "ogooglebar", używane do określania czegoś, czego nie można znaleźć w za pomocą żadnej przeglądarki.

Google reguluje szwedzki język

Krótko po opublikowaniu listy, Google zwrócił się do Rady z żądaniem zmiany definicji, tak aby odnosiła się wyłącznie do wyszukiwarki Google i żadnej innej. Firma tłumaczyła to koniecznością ochrony swojego znaku towarowego.

Szwedzi postanowili nie wypowiadać wojny amerykańskiej korporacji i skreślili z oficjalnej listy problematyczne "ogooglebar". Zdaniem Ann Cederberg, dyrektor Rady Języka Szwedzkiego, to był jedyny sposób, aby rozwiązać problem. „Nie mamy ani czasu, ani ochoty na przewlekły proces, który Google próbuje wszcząć. Nie pójdziemy na kompromis i nie zmienimy definicji tylko dlatego, że chce tego firma. Byłoby to niezgodne z naszymi zasadami - i zasadami językowymi” - napisała w oficjalnym oświadczeniu. Według niej „Google zapomniał mianowicie o jednym: rozwój języka nie dba o ochronę marki”.

Guglać, guglić czy wygooglać?

Szwedzi mówią „ogooglebar", Brytyjczycy - „ungoogleable”, a Polacy? Prawdopodobnie powiemy „niewygooglowalny” albo „niewyguglywalny”. Sprawa nie jest oczywista, tym bardziej, że problemy sprawia pisownia czasownika oznaczającego wyszukiwanie czegoś w sieci. Czy powinno być: "googlać”, "guglać”, "guglować”, a może "guglić”? Powszechnej zgody co do pisowni poprawnej formy - nie ma.

Prof. Mirosław Bańko na stronach Poradni Językowej PWN proponuje formę „guglować”. Przemawiają za nią zasady tworzenia czasowników od rzeczowników z końcówką „–giel”: magiel – maglować, rygiel – ryglować. - Forma "guglać" jest też poprawna, choć nie znajduje oparcia w tylu formacjach analogicznych. Już lepsza byłaby chyba forma "guglić" – zauważa.

Autor: rf / Źródło: bbc.co.uk, poradnia.pwn.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24