Gambia zapowiedziała, że opuści brytyjską Wspólnotę Narodów, do której dołączyła 48 lat temu. Zrzeszenie 54 państw, do którego należy Wielka Brytania i w większości jej byłe terytoria, nazwała "instytucją neokolonializmu".
Wyjście z Commonwealthu został ogłoszone w państwowej telewizji. Nie wiadomo jednak, jakie konkretnie powody skłoniły afrykańskie państwo do takiej decyzji. - Rząd wycofał członkostwo we Wspólnocie i zdecydował, że Gambia nigdy nie będzie częścią neokolonialnej instytucji - podano w oświadczeniu. Być może winne są napięcia pomiędzy Wielką Brytanią a prezydentem Gambii Yahyą Jammejem, który przejął władzę w 1994 roku w wyniku zamachu stanu i należy do przywódców o dyktatorskich zapędach.
"Bardzo żałujemy"
Gambia należała do Commonwealthu od 1965 roku, gdy odzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. Jest popularnym celem turystycznym dla brytyjskich turystów. Brytyjczycy skomentowali sprawę sucho. - Decyzje na temat członkostwa we Wspólnocie należą do rządów państw członkowskich. Żałujemy bardzo, że Gambia zdecydowała się opuścić Wspólnotę - powiedział rzecznik Foreign Office.
Autor: /jk / Źródło: BBC, guardian.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY - 3.0 | Henryk Kotowski.