Biuro premiera Indii: Putin nie weźmie udziału w szczycie G20. Narendra Modi nie rozumie dlaczego

Źródło:
PAP

Rosję na szczycie G20 w New Delhi reprezentować będzie jej minister spraw zagranicznych – powiedział rosyjski przywódca Władimir Putin podczas rozmowy telefonicznej z premierem Indii Narendrą Modim. Agencja Reutera poinformowała, że podczas rozmowy przywódców Rosji i Indii omawiano także stosunki dwustronne.

Prezydent Rosji Władimir Putin nie pojedzie na szczyt G20, który w przyszłym miesiącu odbędzie się w Indiach - poinformowało w poniedziałek biuro premiera Indii Narendry Modiego. Rosję w New Delhi ma reprezentować szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Biuro Modiego podało, że indyjski premier rozmawiał przez telefon z Putinem i "wyraził niezrozumienie" dla decyzji rosyjskiego prezydenta o nieobecności na szczycie, który zaplanowany jest na 9-10 września.

Nakaz aresztowania Putina

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina pod zarzutem zbrodni wojennych za deportację ukraińskich dzieci, ale Indie nie są sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, stanowiącego podstawę działania MTK.

Utworzona w 1999 roku grupa G20 zrzesza 19 najsilniejszych pod względem gospodarczym państw na świecie, w tym m.in. Rosję, a także Unię Europejską. Kraje G20 odpowiadają za około 85 proc. globalnego PKB i 75 proc. wartości transakcji handlowych, a ich łączna liczba ludności to około dwóch trzecich populacji świata.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP