Prezydent Niemiec pojedzie do Moskwy

kremlin.ruFrank-Walter Steinmeier jest prezydentem od marca

Frank-Walter Steinmeier złoży 25 października wizytę w Moskwie. Biuro prasowe prezydenta poinformowało w poniedziałek, że głównym powodem wizyty jest zwrot Kościołowi ewangelicko-luterańskiemu w Rosji katedry św. Piotra i Pawła.

W komunikacie biura prasowego podkreślono, że Steinmeier jako minister spraw zagranicznych Niemiec zabiegał wspólnie z Kościołem ewangelickim w Niemczech u prezydenta Rosji Władimira Putina o zwrot zabytkowej świątyni.

W podróży do Moskwy Steinmeierowi będzie towarzyszył zwierzchnik Rady Kościoła Ewangelickiego biskup Heinrich Bedford-Strohm. Protestanci obchodzą w tym roku 500-lecie reformacji. Za symboliczny początek tego nurtu w Kościele przyjmuje się dzień 31 października 1517 roku, kiedy to Marcin Luter zgodnie z przekazem przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 tez odrzucających katolicką naukę o odpustach, sakramentach i kapłaństwie.

Władimir Putin i Frank-Walter Steinmeier w czasie spotkania w 2016 roku | kremlin.ru

Spotka się z Putinem

Podczas wizyty w stolicy Rosji Steinmeier zostanie przyjęty przez Putina. W programie pobytu jest też spotkanie z działaczami Stowarzyszenia Memoriał oraz rozmowa z Michaiłem Gorbaczowem.

Socjaldemokrata Steinmeier zaczynał swoją karierę jako bliski współpracownik znanego z sympatii prorosyjskich kanclerza Gerharda Schroedera.

Po objęciu w 2005 roku teki ministra spraw zagranicznych Steinmeier prowadził politykę zbliżenia z Rosją, oferując jej partnerstwo w modernizacji kraju.

Podczas swojej drugiej kadencji jako szef MSZ w latach 2013-2017 polityk SPD wykazywał zdecydowanie większą krytykę wobec polityki Kremla, szczególnie wobec aneksji Krymu i zaangażowaniu Rosji w konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy. Steinmeier objął urząd prezydenta 19 marca. Jest to jego pierwsza podróż do Rosji jako głowy państwa. Jego poprzednik w pałacu prezydenckim Joachim Gauck znany był z bardzo krytycznego stosunku do putinowskiej Rosji.

Autor: kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości