Francja sprzedaje myśliwce Rafale za 6,3 mld euro

USAFFrancuskie maszyny trafią na Półwysep Arabski

Prezydent Francji Francois Hollande i emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad as-Sani podpisali opiewający na 6,3 mld euro kontrakt na sprzedaż stronie katarskiej 24 myśliwców wielozadaniowych Rafale, wyprodukowanych przez francuski koncern Dassault Aviation.

- To dobry wybór - powiedział Hollande po spotkaniu z as-Sanim. Francuski prezydent przebywa w poniedziałek z oficjalną wizytą w Katarze i jeszcze tego samego dnia uda się do Arabii Saudyjskiej, gdzie weźmie udział we wtorkowym szczycie państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Kontrakt obejmuje również sprzedaż pocisków wyprodukowanych przez europejski koncern zbrojeniowy MBDA oraz program francuskich szkoleń dla 36 katarskich pilotów i 100 techników, a także dla niesprecyzowanej liczby oficerów służb wywiadowczych Kataru.

To już trzeci w tym roku kontrakt podpisany przez Dassault Aviation, po umowach sprzedaży myśliwców Rafale do Egiptu i Indii. Francuski koncern prowadzi obecnie rozmowy w sprawie dostarczenia 16 myśliwców do Malezji i wznowił negocjacje w sprawie ich sprzedaży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Autor: kło / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USAF