Prezydent Francji rozmawiał telefonicznie z premierem Australii. Macron oczekuje "zaproponowania konkretnych posunięć"

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z premierem Australii Scottem Morrisonem. To pierwsza rozmowa polityków od odwołania francuskiego ambasadora z Canberry i kryzysu dyplomatycznego w relacjach obu państw. Jak podał Pałac Elizejski, Macron oznajmił, że do Canberry należy "zaproponowanie konkretnych posunięć, które będą wyrazem woli najwyższych władz Australii, aby zredefiniować podstawy wzajemnych relacji i podstawy wspólnych działań w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku".

Pałac Elizejski poinformował w czwartek, że prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z premierem Australii Scottem Morrisonem. To była ich pierwsza rozmowa od kryzysu dyplomatycznego w relacjach obu państw związanego z zerwaniem przez Canberrę kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Emmanuel Macron powiedział Morrisonowi, że Australia podjęła "jednostronną decyzję" o anulowaniu tego kontraktu i w ten sposób "zerwała więź, opartą na zaufaniu między dwoma krajami" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

Prezydent oznajmił też, że teraz to do Canberry należy "zaproponowanie konkretnych posunięć, które będą wyrazem woli najwyższych władz Australii, aby zredefiniować podstawy wzajemnych relacji i podstawy wspólnych działań w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku".

Spór o pakt bezpieczeństwa AUKUS

We wrześniu Australia, Wielka Brytania i USA zawarły pakt bezpieczeństwa AUKUS. Canberra zerwała w związku z tym kontrakt na zakup 12 francuskich okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym o wartości 56 miliardów euro i ogłosiła program budowy atomowych okrętów podwodnych we współpracy z Londynem i Waszyngtonem. Decyzja ta wywołała poważny konflikt dyplomatyczny Francji z USA oraz Australią.

W geście solidarności z Paryżem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że możliwość zawarcia umowy o wolnym handlu między UE a Australią stanęła pod znakiem zapytania - przypomina Reuters. Canberra stara się naprawić stosunki z Francją i Unią - wyznaczyła wysokiego rangą doradcę premiera na specjalnego wysłannika do Wspólnoty.

Francuski ambasador w Australii Jean-Pierre Thebaultto, którego po wybuchu kryzysu dyplomatycznego, wywołanego zerwaniem umowy na dostawy okrętów odwołano do Paryża, wrócił w ubiegłym tygodniu do Canberry. W poniedziałek, w ramach naprawiania relacji z Francją spotka się z nim szefowa australijskiej dyplomacji Marise Payne.

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości