"Dzwony Notre Dame znów biją"

Źródło:
PAP, BBC, tvn24.pl
Katedra Notre Dame znów otwarta. Uroczyste wydarzenia w Paryżu
Katedra Notre Dame znów otwarta. Uroczyste wydarzenia w Paryżu
Reuters
Katedra Notre Dame znów otwarta. Uroczyste wydarzenia w ParyżuReuters

Katedra mówi nam, że nasze marzenia - nawet te najśmielsze - są możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy się w nie zaangażują - podkreślał prezydent Francji Emmanuel Macron podczas uroczystości otwarcia Notre Dame, odbudowanej po wielkim pożarze z 2019 roku. Na to wydarzenie przybyło wielu gości z całego świata, w tym prezydent Andrzej Duda, prezydent elekt USA Donald Trump czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W Paryżu odbyła się w sobotę uroczystość otwarcia katedry Notre Dame, odbudowanej po pożarze z 2019 roku. Ceremonię rozpoczął arcybiskup Laurent Ulrich, pukając pastorałem do głównych drzwi katedry. Odpowiedzią był śpiew psalmu w wykonaniu chóru katedralnego Maitrise Notre Dame - symboliczna odpowiedź świątyni milczącej po pożarze na wezwanie duchownego. Za trzecim pukaniem i trzecim śpiewem drzwi otworzyły się.

Symboliczne pukanie do drzwi katedry w Paryżu przez arcybiskupaPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

W środku, na kadrach filmowych, przypomniano moment pożaru z 15 kwietnia 2019 roku. Przez główną nawę przeszli strażacy, którzy ratowali świątynię; rozległa się burza oklasków. Na fasadzie Notre Dame pojawił się olbrzymi świetlny napis: MERCI (z franc. dziękujemy).

Napis "MERCI" wyświetlony na Notre DameReuters
Strażacy, którzy ratowali świątynię w pożarze, przeszli środkiem nawyPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Goście z całego świata, uścisk dłoni Dudy i Trumpa

Na uroczystość przybyło wielu gości. Wśród nich był prezydent Andrzej Duda czy prezydent elekt USA Donald Trump. Kancelaria Prezydenta RP opublikowała na X wpis z załączonym nagraniem z wnętrz katedry.

Opatrzono go podpisem: "Prezydent Andrzej Duda z Prezydentem elektem Donaldem Trumpem podczas ceremonii ponownego otwarcia Katedry Notre–Dame". Na krótkim wideo widać, jak Trump wita się z Dudą. Podchodzi do niego i kładzie mu dłoń na ramieniu.

Na wydarzenie przybyli też m.in.: przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski (wcześniej tego dnia Trump, Zełenski i Macron przeprowadzili trójstronne rozmowy w Pałacu Elizejskim); Jill Biden, małżonka ustępującego prezydenta Joe Bidena, brytyjski książę William, monarchowie z Belgii, Luksemburga, Monako i Norwegii, prezydenci Niemiec i Włoch.

Uroczystość otwarcia katedry Notre DamEPA/PAP
Widok na Notre DamePAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Macron: dzwony Notre Dame znów biją

Po krótkim bloku muzycznym przemówienie wygłosił prezydent Macron. Podkreślił "wdzięczność narodu francuskiego" dla tych, którzy pomogli uratować i odbudować Nortre Dame. Powiedział, że świątynię uratowała "dzielność i odwaga", a także "braterstwo", które napłynęło z innych kontynentów i różnych religii.

Podziękował rzemieślnikom i mistrzom różnych specjalności, inżynierom i historykom, konserwatorom i architektom, a także tym, którzy przekazali datki na odbudowę świątyni. - Każda pomoc i gest były niezbędne. Odkryliśmy na nowo to, co mogły robić wielkie narody - zrealizowanie niemożliwego - powiedział Macron.

Emmanuel Macron, jego małżonka i burmistrzyni Paryża przed Notre DameEPA POOL

Zaapelował, by "zachować jako skarb tę lekcję pokory i woli". - Nie zapominajmy nigdy tego, że liczy się każdy - dodał. Według Macrona katedra mówi nam, "że nasze marzenia – nawet te najśmielsze – są możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy się w nie zaangażują".

Macron podkreślił, że "dzwony Notre Dame znów biją" i jest to "muzyką nadziei, znaną Paryżowi, Francji i światu". Dzwony Notre Dame "towarzyszyły naszej historii" - wskazywał francuski prezydent. Jak opisywał, dzwoniły one dla Napoleona, który koronował się w katedrze czy gdy świętowano wyzwolenie Paryża spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku.

- Wierni wkrótce przybędą, by się modlić. Świat odkryje katedrę odbudowaną i upiększoną - dodał.

List od Franciszka

Papież Franciszek wyraził nadzieję w liście odczytanym w Notre Dame, że odrodzenie tej świątyni "będzie proroczym znakiem odnowy Kościoła we Francji". Jak napisał, to miejsce "wkrótce znów będą odwiedzać i podziwiać tłumy ludzi różnego stanu, pochodzenia, religii, o różnych językach i kulturach", a wielu z nich to poszukujący "absolutu i sensu w swoim życiu".

Wyraził uznanie dla strażaków, dla przedstawicieli władz za ich determinację. Wskazał też na wielką "międzynarodową szczodrość", która przyczyniła się do odbudowy katedry.

Franciszek wezwał w liście, by utrzymać darmowy wstęp do katedry. Jak twierdzi katolicki dziennik "La Croix" jest to odpowiedź na propozycję minister kultury Francji Rachidy Dati, która proponowała wprowadzenie opłaty za wstęp.

Papież nie był obecny na sobotniej ceremonii, choć za tydzień pojawi się we Francji - na Korsyce, gdzie złoży wizytę w połowie grudnia. Wówczas spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który przybędzie na Korsykę.

Autorka/Autor:akr/ft

Źródło: PAP, BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN