TVN24 | Świat

Macron o sytuacji w Afganistanie. Orędzie prezydenta Francji

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w orędziu do narodu, że należy "chronić się przed znaczącymi przepływami migracyjnymi" z Afganistanu. Francuski przywódca przyznał, że "los Afganistanu" jest w rękach talibów, ale Francja pozostanie, bratersko u boku afgańskich kobiet. - Afgańskie kobiety mają prawo do życia w wolności i godności - podkreślił Macron.

Emmanuel Macron oznajmił w wygłoszonym w poniedziałek orędziu, iż chce "solidnej, skoordynowanej i zjednoczonej reakcji" w obliczu przejęcia władzy przez talibów w Afganistanie. Zauważył też, że Francja ma jednego wroga - terroryzm. Szef państwa podkreślił, że należy "chronić się przed znaczącymi przepływami migracyjnymi". - W związku z tym będziemy prowadzić, we współpracy z Republiką Federalną Niemiec i innymi Europejczykami, inicjatywę skoordynowanej i zjednoczonej odpowiedzi - zapowiedział, wzywając do "solidarności w wysiłku, harmonizacji ochrony i nawiązania współpracy z krajami tranzytowymi".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Afganistan nie może ponownie stać się sanktuarium terrorystów, jakim był - zaznaczył Macron, potwierdzając, że działanie Francji "będzie przede wszystkim miało na celu kontynuację aktywnej walki z terroryzmem islamskim we wszystkich tych formach". - Grupy terrorystyczne są obecne w Afganistanie i będą dążyć do wykorzystania destabilizacji - ostrzegł francuski prezydent, wzywając do "odpowiedzialnej i zjednoczonej (międzynarodowej) odpowiedzi" oraz "akcji politycznych i dyplomatycznych".

Macron deklaruje ochronę pracowników misji

- Naszym obowiązkiem jest ochrona tych, którzy nam pomagają: tłumaczy, kierowców, kucharzy i wielu innych. Na francuskiej ziemi przebywa już prawie 800 osób. Jest jeszcze kilkadziesiąt osób (…), dla których pozostajemy w pełni zmobilizowani - zadeklarował.

- To stawka dla międzynarodowego pokoju i stabilności, przeciwko wspólnemu wrogowi, terroryzmowi i tym, którzy go wspierają; w tym zakresie zrobimy wszystko, aby Rosja, Stany Zjednoczone i Europa mogły skutecznie współpracować, bo nasze interesy są takie same - zapewnił prezydent.

Macron w obronie afgańskich kobiet

- Nasza walka była sprawiedliwa - oświadczył Macron, składając hołd 90 francuskim żołnierzom, którzy zginęli w Afganistanie. - Bezwzględnie pilne jest zapewnienie naszym rodakom bezpieczeństwa - wyjaśnił.

- Afgańskie kobiety mają prawo do życia w wolności i godności - dodał prezydent Francji w orędziu. - Los Afganistanu jest w ich rękach, ale my pozostaniemy, bratersko u boku afgańskich kobiet (...) Mówiąc bardzo wyraźnie tym, którzy wybierają wojnę, obskurantyzm i ślepą przemoc, że dokonują wyboru izolacji i niekończącej się nędzy - ostrzegł prezydent.

Autor:asty//now

Źródło: PAP